Citat:
Ursprungligen postat av
korrektamund0
Men hallå. Det är DU som vill typ experimentera på barn.
Att låta barn vara barn är att "experimentera"? Vad är alternativet? Låsa in barnen och inte låta barn vara barn? ja då kan vi börja snacka om elaka experiment. Tyvärr har det gjorts i vår omvärld och det kommer få långsiktiga konsekvenser som är betydligt värre än viruset.
Citat:
Ursprungligen postat av
korrektamund0
Men det fattar inte du. Ingen har en aning om vad som sker om man låter barn gå igenom sjukdomen.
Jo det vet jag så visst. det händer inte ett skit och är mkt mkt milt på de flesta barn. Barn ska leva precis som vanligt. Allt annat är ett elakt experient.
Citat:
Ursprungligen postat av
korrektamund0
Och du menar att man skall ta den risken för att barn skall agera sköldar åt oss andra?
Barn ska vara barn det är allt jag säger. De har inga skyldigheter att agera sköldar och delta i medicinska experiment.
Citat:
Ursprungligen postat av
korrektamund0
Du gör ju exakt det du påstår att andra gör. Vilken korkskalle du är. En liten feg stackare som typ vill utsätta barn för smitta för att skydda sig själv. Äckligt liksom.
Att låta barn få vara barn är det mest goda och logiska alternativ som finns. Du måste skoja med mig? Vad tycker du vi ska göra med barnen menar du?