Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel Kostia
Vilken lösning föreslår du? Att låta viruset spridas ohindrat är ingen lösning. Tvärtom, så kommer det bara att elda på virusets benägenhet att mutera.
Att förlita sig på immunitet genom infektion är ingen lösning. Viruset kommer att försöka hitta ett sätt att komma förbi immunförsvarets skydd, oavsett huruvida skyddet kommer från vaccin, eller från infektion med äldre varianter av viruset.
Immunitet genom infektion är en olämplig strategi, eftersom det bygger på smittspridning. Den smittspridningen ger viruset ännu fler chanser att mutera. Strategin med immunitet genom infektion kommer alltså att förvärra problemet med att viruset tar sig förbi immunförsvarets skydd.
Nej. Strategin att låta viruset spridas var dömd att misslyckas.
Du låter säker på din sak. Eftersom immunitet är något som sjunker med tiden så är det väl också dumt att dra ut på förloppet att majoriteten smittas? Naturlig immunitet har ju bevisats vara extremt effektiv, även mot delta-varianten. 0,001-0,4% risk att återinfekterad inom ett år oavsett variant, enligt brittiska myndigheter som övervakar återinfektioner.
Så det mest effektiva för att få stopp på den allmänna smittspridningen vore väl att vaccinera och isolera riskgrupperna som utgör 90% av vårdbehovet och dödsfallen och låta resten utveckla naturlig immunitet snabbt. När man väl börjat utveckla naturlig immunitet kommer det med största sannolik minska alla risker med covid under en lång tid. Det kanske är några som stryker med på kuppen, men det dör redan så mycket människor världen över av betydligt mer cyniska orsaker.
Vaccinet har ju dessvärre inte visat sig funka lika bra mot olika varianter vilket leder till ett långdraget förlopp av smittspridning där den allmänna immuniteten sjunker drastiskt över tid och med stora hack i kurvan vid nya varianter.