Citat:
Ursprungligen postat av
MarryBlunt
Vad din personliga åsikt om Ebbas brott är ju din sak. Jag skulle ju kunna ha som personlig åsikt att Johann var oskyldigt dömd.
Du frågade ...
Självklart är det helt upp till dig att själv avgöra vad du anser om Binninges dom. Vem försöker du övertyga, dig själv?
Citat:
Ursprungligen postat av
MarryBlunt
Det kan ju inte vara så att vi som individer har rätt att skatta brott utifrån någon egen agenda. Vårt land styrs med fastställda lagar som gäller alla. Alla och envar som känner sig förtalade har givetvis rätt att anmäla detta och få sin sak prövad. Mig verkligen har Ebba inte gjort någon sådan anmälan och vi får därför anta att hon inte känner sig förtalad.
Tvärtom har alla individer rätt att göra sina egna skattningar. Du gjorde ju precis det här ovan.
Ebbas fall har inte prövats i domstol. Vi vet därför inte om det hon gjorde faktiskt är ett brott i lagens mening. Jag anser att det inte är det och är övertygad om att hon skulle ha friats, om åklagaren ens hade åtalat henne. Inte heller det är säkert. Det är anmärkningsvärt att du fortfarande inte tycks ha förstått dessa grundläggande delar inom juridiken.
Vad någon känner och vilka åtgärder någon vidtar är två mycket skilda saker. Att du inte förstår den skillnaden säger en hel del om dig. Dock inget vi inte redan visste... Men det kanske kan hjälpa dig till lite självinsikt.
Citat:
Ursprungligen postat av
MarryBlunt
Det står dig oxå fritt att fortsätta hävda att det som skrivs här är förtal. Du har fel, det vill säga, du har fel utifrån gällande lagstiftning.
Jaha, så nu har du vips blivit envåldshärskare och bestämmer över alla andra hur vår lagstiftning skall tillämpas
Citat:
Ursprungligen postat av
MarryBlunt
Jag har läst att många människor försökt förklara för dig varför det inte är det, men du väljer ju att inte förstå, så jag väljer att inte lägga tid på det.
Jag har sett några få som skrivit ett gäng mycket otrevliga inlägg som bara visar att de saknar kunskap om juridik. Det gör du också har jag noterat, så jag förmodar att det är dessa inlägg du så naivt hänvisar till.
Citat:
Ursprungligen postat av
MarryBlunt
Läs mina inlägg bakåt och hitta exempel på där du tycker att jag förtalar någon. Då är jag villig att diskutera dom med dig. Men de antagande du gör om mig i ditt inlägg skulle väll enligt dig själv räknas som förtal om någon gjort samma antaganden om Ebba.
Jag har redan läst en hel del av dina inlägg bakåt i tiden. Du ägnar dig i stort sett bara åt smutskastning, mycket gärna med rena lögner. Du skrev ju till och med själv att du gärna framför lögner enbart i syfte att provocera. Återigen, det säger en hel del om dig.
Citat:
Ursprungligen postat av
MarryBlunt
Men när du inte hittar några exempel på mitt påstådda förtal, tycker jag att du ska ge dig på de som utmålar de båda damerna i Esbjörns liv som de vore två djävlar. De har kallats okvädesord jag inte vill ta i min mun.
Ord som antikrist och ishäxa, kanske? De orden verkar du inte ha något emot. Återigen, det säger en hel del om dig själv. Inget annat.