Citat:
Ursprungligen postat av
Bigrob
De hörde aldrig till samma gäng. Därför de ijorde baxet utan de yngre. Som sagt dp har inte skjutit sina egna. Säger inte att dom är snälla på något sätt. Alla dom här är djur. Men shottaz/flg har skjutit oskyldiga och sina egna grabbar. Poy var överdrivet äckligt.
Nej med gäng menade jag att de alla var med i samma kompisgäng. Innan sommaren 2015 var allihopa kompisar. Den sommaren förändrades allting och alla fick välja sida.
Vad är oskyldig i den världen de lever i. Gatan är en smutsig värld och bästa vänner kan en timme senare vara fiender.
Shottaz/FLG har uppenbarligen varit mer ute på gatan i Rinkeby än vad DP har varit och därav är det inte konstigt att de blir fler konflikter där.
Vad tror du DP hade gjort tex med Sadka om de var ute? Han blev väl misshandlad och flydde sedan till USA? Självklart gjorde han rätt men i gatans värld gjorde han fel.
Makkan och Frayye sägs ha varit bästa vänner men ändå åkte Makkan över till ett annat land enbart för att avrätta samma kille som han sov över hos när han var yngre.
För övrigt var Maslah 16 år när han gjorde rån i Kista med Farre och Izzy och de var betydligt äldre. Han fick sedan inte vara med i ett annat rån pga han avskottade en pistol under rånet.