Citat:
Ursprungligen postat av
korrektamund0
Helt otroligt att du har sådana fantastiska förklaringar till infektioner. Enligt dig spelar det tydligen ingen roll om man blir exponerad för Ebola, SARS, SARS-2, MERS, mördarbakterier, mässling, TBC, smittkoppor, malaria, daengfeber, meningokocker och andra otrevligheter. Det som räknas är tydligen om man är frisk och sund. En annan tanke är att det inte spelar så stor roll för huruvida man blir infekterad. Ingen alls, faktiskt.
Tyvärr finns det inget som heter nollrisk när det gäller våra liv. Virus kommer och går, det är bara att acceptera. Dock går det att påverka sin egen risknivå genom att sköta om sin hälsa.
Personer som inte sköter om sin hälsa ska inte få diktera villkoren för hur vi som tar ansvar och sköter om vår hälsa ska leva våra liv.
Är ni rädda för virus och basilusker är det ert problem och ni får stanna hemma bäst ni vill.