Citat:
Ursprungligen postat av
liksom-fb
Om Löfven inte blir vald så lär Lööf få sonderingsuppdraget.
Sedan bör du begrunda att C är ett högerparti. Till skillnad från SD som är ett vänsterparti.
Sd är ett mittenparti i ekonomiska frågor. De skulle lika väl kunna förhandla med M som med S. Precis som den socialdemokratiska veteranen Vidar Andersson hävdat så finns det egentligen en samsyn över en rad viktiga samhällsfrågor, som energiförsörjning, försvar, migration mellan de tre största partierna S, M och Sd. Det bästa för landet vore att viktiga frågor avhandlades mellan dessa tre parter eftersom de representerar en stor majoritet av befolkningen och de är inte så extrema som småpartierna.
I dagens politik har socialdemokratin tagits som politiskt gisslan av de små extremistpartierna V, MP och C. Eller tagits och tagits, låtit sig ta kanske mera korrekt. Detta är inte bra för landet eller för förtroendet för demokratin. Vi har fått en slags Frankensteins regering vars underlag är ihopsatt av partier totalt olika syn på ekonomin. Men dessa tre delar dock samma huvudfråga som övertrumfar allting annat inom politiken och det är migrationen. Så länge som flödet av personer från jordens mest dysfunktionella samhällen hålls öppen finns det alltid utrymme för kompromisser dem emellan.
Vi kan säga att socialdemokratin har abdikerat från sin roll som ansvarstagande samhällsparti som ser till landets och dess väljares bästa, till att förfall ned i partipolitiskt spel där att bevara makten åt partiet är överordnat allt annat.
Centern är förövrigt ett högerextremt parti i fråga om ekonomisk politik. Svårt att se likheter med andra partier i Sverige, där även Moderaterna vill ha någon form av välfärdspolitik.