Tragiskt, verkligen. Det enda jag vågar hoppas på är att polisen inte blir avskräckt från att fortsätta slita.
Citat:
Ursprungligen postat av
kentuckyfry
Fast svenskarna har ju skapat detta. De vill ju ha detta och röstar för det i val efter val. Hur förklarar man det? Är det babbarnas fel det också? Inte ens araber vill leva med araber, det är därför de kommer hit ironiskt nog.
Det är ett omhuldande lull många svenskar befinner sig i. Jag skyller väl snarare på den politik som är sprungen ur 68-rörelsen, med ett aktivt mål att nå poster inom institutioner; den historieskrivning socialdemokraterna har tillåtits ägna sig åt med hjälp av beroende media; en faktisk vilja av att allt bara ska vara bra och att asylmottagandet var etiskt rätt, och inte ett stort misstag, slöseri eller svek mot deras barn.
Att en polis dör är speciellt. Det blir svårare att vinkla det så att det framstår som att det bara är synd om de i förorten och att det är svenskar som har misslyckats med integration, inte ett problem hos de som skjuter. Gissar ändå på försök till tidigare nämnda tolkning, men hoppas på att det här i slutändan ger polisen och rättsväsendet vad som behövs för att gängen ska tryckas långt långt ner i skorna.