Citat:
Ursprungligen postat av
marczuczvenchen
Utan C skulle inte S+V+MP kunna få majoritet igen så jag förstår att S är oroliga och att C inte vill gå högerut och lämna sin vågmästarplats åt Sd.
Utan C hade både S och Alliansen till sist blivit tvungna att acceptera Sd som det eviga vågmästarpartiet. Det vill inte makten.
Exakt. Men det låser också positionerna rejält, då V knappast lär släppa fram en för högervriden S-regering, medan C inte vill ge V något som helst inflytande. S kan, som vi nu sett, inte balansera detta. Det är omöjligt i längden och har gett oss den mest instabila regeringen på många år, kanske någonsin.
Kan tycka det är helt sjukt att S, C, Mp och V inte anpassar sig till verkligheten. SD är här för att stanna och fortsätter man så här finns risken/chansen att inte ens C+V kan ge S en majoritet.