Citat:
Ursprungligen postat av
ParMobil
Detta sa även husguden Olsen, så du behöver inte tillskriva allt till Tegnell
Där har du rätt. De hade tvärfel redan då. Jag själv däremot förutspådde en andra våg förra hösten. Det har du säkert också koll på. Det sa jag redan när smittspridningen gick ned under försommaren förra året.
Ska bli intressant att se vad som händer denna höst. Detta år är jag klart mera rådvill.
Det intressanta är om vaccinet klarar av att möte nuvarande och kommande mutationer. Det är också intressant att se om vi får en sådan vaccinationstäckning att vi uppnår flockimmunitet. Jag tror att barn också behöver vaccineras om vi ska nå det målet. Varianter som Dela har så pass höga R-värden att vi sannolikt behöver 80-90% vaccinationstäckning och det blir omöjligt om vi inte vaccinerar barn.
Många tycks väldigt övertygade om att denna pandemi är slut i höst. Jag själv är inte fullt så övertygad, även om jag inte fullt ut utesluter det, men då krävs att ett par saker enligt ovan uppfylls. I annat fall är det rätt kört. När skolorna börjar tar smittspridningen av Delta fart igen.