Citat:
Ursprungligen postat av
Charvet
Varsågod och bemöt uppgifterna i artikeln. Uppenbarligen kan du inte det. Det lät som att du visste en hel del om den finska bostadsmarknaden? Jag förstår att du inte är van vid att få mothugg, särskilt inte om du presenteras fakta som motbevisar din tes. Dags för dig att lämna den nyliberala sandlådan.
Googla på off topic.
Vi har tydligen redan fria marknadshyror i Sverige, en ny 5:a i Linköping kostar 17000 kr per månad. Känner du till det? Känner V till det? Vad är din åsikt om det? Varför fälldes Löfven för en icke-fråga?
Jag påstår att nästan ingen, kanske inte ens politiker, vet att vi redan har marknadshyra för nybyggt. Syftet är att lura alla väljare att vi har kvar reglerade hyror eftersom ämnet är tabu. Istället leker man med ord, för att hålla får som du på mattan. Okunnighet är lycka.