Citat:
Ursprungligen postat av
JohnnyDungeon
Haha! Om det hade varit en kategori i Jeopardy, typ "Vilken poddaren sade det här?", hade det bara varit på 100-kronorsnivån - så enkelt var det att identifiera den karaktäristiska "flamska" anslaget av von oben, kvasifilosofi/intellektualism och förekomsten av ordet "humor".
Flam älskar nämligen att poängtera att han är humorist, "använder humorn som vapen", ser sig själv en modern hovnarr, osv. Han pratar oftare om humor än säger något som faktiskt är humoristiskt. Ärligt talat kan jag inte dra mig till minnes något avsnitt där jag upplevt honom som rolig. Alls. Ibland kan han börja flabba som en hyena i Roger Rabbit åt något han precis sagt, men jag blir inte klok på varför.
Nåja, det finns ändå avsnitt jag gillat med honom, men då berodde det på att han hade någon gäst som jag var intresserad av.
Jag håller med dig till fullo. Bra beskrivet.
Precis som dig, så har jag aldrig hört honom säga något roligt. Någonsin. Men jag hör honom ofta prata om "humor". Som någon annan skrev så är han fyndig ibland, men det är inget som är roligt.
Flam är i alla fall extremt självgod. Han framstår ofta som väldigt arrogant och han är duktig på att trycka ner folk på ohederliga sätt.
Det märks också vilken avsky han känner inför Sverige och svenskar. Dubbelmoralen och hyckleriet är ofta slående. Det han säger om Sverige och svenskar, kan aldrig appliceras på Israel och judar. Föga oväntat att han tidigare hängt runt med Soran Ismail, som är lika mycket svenskhatande.
Är det någon som vet hur Flam tjänar pengar? Han är ju en professionell offer-jude som ser antisemitism i allt, men jag får känslan av att etablissemanget inte står på hans sida.