Citat:
Ursprungligen postat av
Blargg
Jag talar inte om mig, jag pratar om våra "folkvalda"
För att ta några exempel:
-En liten klick elit väljer att inte samtala med ett parti som vid förra valet motsvarade ungefär 20% av folket, det är inte vad jag kallar en demokrati.
Är det folkvilja?
-Annie lööf vill driva igenom marknadshyror, något som större delen av folket är emot.
Är det folkvilja?
-Integrationspolitiken är inget vi fått chansen att rösta om och även där vill majoriteten av folket vill se en förändring, men ingen hänsyn tas till det. Istället får små, extremistiska partier styra landet i den frågan.
Är det folkvilja?
TACK! Äntligen en människa som tänker!
Visst är det ironiskt att de största elitisterna/odemokraterna alltid står och varnar om "hot mot demokratin!! Hot mot demokratin!" när de i själva verket föraktar folket och således folkviljan.
Och alla er som fortfarande tror vi har något som kallas "demokrati" rekommenderar jag er att sluta snacka grekiska och börja prata svenska istället, så blir det lite mer klart att folkvilja inte är något vi har i det här landet.
Folkvilja är inte när kommuninvånare röstar nej till vindkraft men kommunledningen kör över folket och låter vinstmaximerande företag installera vindkraft ändå, det är i bästa fall folkförakt, snarare folkförräderi.
Folkvilja är inte när kommuninvånare röstar nej till att ta emot flyktingar men istället får ett påtvingat folkutbyte.
Den här regerings"krisen" är inget annat än en löjlig teater där allt handlar om att behålla makten, inte att driva politik. Inse att de som sitter i Rosenbad antingen gör det för att de är karriärister, opportunister, alternativt ditsatta som nyttiga idioter åt högre makter. De har inga visioner om att skapa något slags paradis åt folket, de sysslar inte med upplysning, de är på inga sätt några ledare, möjligtvis vilseledare.
Kan rekommendera att sluta bry sig om den här soppan, om politikerna föraktar folket är det dags att folket börjar förakta politikerna.