Citat:
Ursprungligen postat av
Kalmar2004
Hur förklarar du att smittan började minska 2 månader innan skolorna stängde?
Hur förklarar du att smittan minskade från nyår fram till Februari trots att skolorna var öppna?
Om vi en ökad smittspridning i höst - hur ska vi vet om det beror på skolan eller om det beror på att folket kommer tillbaka från semestrarna och i större grad slutar jobba hemifrån?
Jag har själv jobbat hemifrån sedan Mars förra året men efter förra sommaren var det en hel del som började köra nån eller några dagar på kontoret och jag kan tänka mig att många gjorde likadant då det var så lite smitta förra sommaren.
Att smittan minskade 2 månader innan skolorna stängde beror på att smittan går i cykler i olika områden. Vi såg det även förra året.
Att smittan minskade från nyår berodde på att skolorna stängde redan runt Lucia pga den höga smittspridningen. I början av feb kunde man ånyo se en ökad smittspridning då skolorna återöppnat efter jullovet.
Rekommendationen om att jobba hemma har FHM meddelat kommer kvarstå under en stor del av hösten. Får vi se ökad smittspridning från okt och framåt tror jag det beror på att skolorna har öppna, för i dagsläget pekar allt på att skolorna kommer att öppna i höst.
Det stora wildcardet som är nu är om de vaccin som nu ges kommer att hjälpa mot kända och okända mutationer av viruset. Jag tror det är alldeles för tidigt att blåsa faran över.