Citat:
Jag har tänkt en del på detta som du skrivit och kan inte annat göra än att hålla med, särskilt det med Ayan Jamal... Hennes jobbiga skratt och dåliga ordförråd gör det blir väldigt svårt att lyssna på henne några längre stunder. Jag undrar seriöst vem det är som tyckte att detta med att någon från Morgonpasset skall stanna kvar extra och låtsas spela schysst mot Ayan Jamal efteråt.När antingen David eller Kodjo (oftast Kodjo) måste stanna en halvtimme extra och spela överexalterade av vad Juan eller Emma vill prata om för ointressant ämne. Riktigt dåligt fyllnadsmaterial imo. Värst är ändå Ayan. Skrattar som en skata i varannan mening. Resterande prat från henne är oftast ord som "asså, wow fan, asså helt sjukt". Jag drar alltid igång någon podd efter 10 om det är möjligt. Förövrigt börjar Juans shout outs till allt och alla som nämns bli tradigt och hans "GLÖ GLÖ GLÖ!!!" som han säger det. Verkar vara en härlig kille annars.
Hela grejen med "nya" P3 känns korkad. Det man gick ut och sade när man gjorde om P3 var att man vill få med fler mognare lyssnare och börja spela äldre låtar. Men deras utbud är ju ändå fortfarande 90% ny musik, som dessutom lopas minst en eller två gånger i varje program. Detta blir fruktansvärt uttjatat om man ska lyssna på kanalen hela dagen. Hade underlättat om P3 försökte blanda ut sin spellista med mer udda musik. Är dessutom så jävla trött på att höra War med Foo Fighers nu, det finns verkligen mycket bättre musik med Foo Fighters.
Tyvärr tycker jag att man även förstört mycket av snacket i programmen med alla pauser för musik, det blir nästan som att lyssna på reklamradio(fast reklamen byts ut med musik).