Citat:
Ursprungligen postat av
taenok
Jag trodde det oxå, men efter att ha hört Annie Lööf som är den som måste backa, tror jag att det kan gå längre.
Hennes grandiosa självbild verkar vara på sådan nivå att hon omöjligt kan ge en millimeter.
En hemsk tanke är dock att hon ger upp alla väljares önskemål åt V för att i gengäld personligen bli stadsminister.
Funderar på om det snarare inte är frågan om nån slags list: Hon låter marknadshyremotståndarna driva henne in i högerblockets famn och därmed återuppväcka Alliansen.
Hur löser hon dilemmat med flyktingpolitiken och SD?
SD kan hon nog acceptera om de kammar sig lite och går med på något krav, men i övrigt håller sig utanför, typ som med V.
M och KD vill nog också hålla SD utanför.
Flyktingarna, då? Tja, hon inser nog problemet med politiken och låter sig ”motvilligt” köras över till en del. M:s, KD:s och L:s väljare påverkas å andra sidan egentligen inte direkt av invandringspolitiken där de lever i sin skyddade bubbla, och de kan i vilket fall se till att det hålls rent i sina egna kvarter.
Så länge folk får sitt ROT och RUT och fredagsmys och VAB så skiter man i om det strular i vård och omsorg och det skjuts av några gangsters på annat håll (det ses nog bara som egensanering).