2021-06-20, 11:22
  #4213
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Fast V kommer kortsiktigt att förlora om de fäller regeringen. Vänstern kan absolut inte ingå i en konservativ falang och inte heller stödja en sådan samtidigt som man gjort sig omöjlig att sitta i en rödgrön regering.
Enl. Marcus Oscarsson nu så har Dadgostar sagt att detta är oseriöst och politisk teater.

Hoppas det stämmer.
Citera
2021-06-20, 11:23
  #4214
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Loel
Nja, S och C verkar inte backa alls....snarare så synar de V's bluff.

Om V trots allt detta försätter Sverige i en regeringskris som leder till att det sen blir en högerregering? Det tror jag aldrig deras väljare skulle kunna förlåta
Vet inte om det är en bluff. Det är nog snarare så att V vill visa att de har makt. Vilket de har, och jag tror att de röstar för misstroende. Det kommer att leda till att C och S tar bort punk 44. Sedan kan Stefan sitta kvar.
Citera
2021-06-20, 11:23
  #4215
Medlem
Hoppas regeringen röstas bort i morgon. Lööf och Löfvén struntar i ideologi till 100%. Allt handlar om makten™️. Det är oroväckande, för ingen skulle protestera ändå...

Att en så oseriös regering som regeringen Löfvén kan sitta i åtta år är mycket allvarligt. Hoppas regeringen faller i morgon.
Citera
2021-06-20, 11:23
  #4216
Medlem
Erik Östs avatar
Var förvarar S alla dessa framskjutna och förhalade utredningar ?

Det måste ta upp ytor större än stadsbiblioteket!
Citera
2021-06-20, 11:23
  #4217
Medlem
LaurentiusLucidors avatar
Bluffen avslöjad. Kamerorna kan lika gärna stängas av så man slipper höra svamlet:

Citat:
Dadgostars svar: ”Oseriöst och en politisk teater”
V-ledaren Nooshi Dadgostar svarar på Löfvens och Lööfs besked på pressträffen.

”Bra att parterna förhandlar. Men om regeringen håller fast vid punkt 44 kommer det leda till marknadshyror. Det blir en förhandling under hot där hyresgästerna förlorar. Det här är oseriöst och politisk teater för att förhala processen. Ta ansvar för landet och stryk punkt 44”, skriver hon på Twitter.

https://omni.se/dadgostars-svar-oseriost-och-en-politisk-teater/a/86eadW
Citera
2021-06-20, 11:23
  #4218
Medlem
JoeBidens avatar
Kul att presskonferensen fortsätter samtidigt som VPK säger nej i realtid på Twitter.
Citera
2021-06-20, 11:24
  #4219
Medlem
AreYouBacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Exxus
"Bra att parterna förhandlar. Men om regeringen håller fast vid punkt 44 kommer det leda till marknadshyror. Det blir en förhandling under hot där hyresgästerna förlorar. Det här är oseriöst och politisk teater för att förhala processen. Ta ansvar för landet och stryk punkt 44."

https://mobile.twitter.com/dadgostarnooshi/status/1406541300653039616

Wow.

Det kom fort. Jösses, den tjejen har fan krut i brallan.

Smällkäft Steffe, nu grips han av panik. "Vi har ju en pandemi!!"
__________________
Senast redigerad av AreYouBack 2021-06-20 kl. 11:26.
Citera
2021-06-20, 11:24
  #4220
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Loel
Nja, S och C verkar inte backa alls....snarare så synar de V's bluff.

Om V trots allt detta försätter Sverige i en regeringskris som leder till att det sen blir en högerregering? Det tror jag aldrig deras väljare skulle kunna förlåta
Eller så ser man på det strategiskt och ser framtida fördelar av att polarisera politiken istället för att fortsätta denna ideologiutarmande oheliga allians som får väljarna att undra vad det är för mening att rösta.
Citera
2021-06-20, 11:24
  #4221
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av loal
V har redan nobbat enligt twitter.


Väldigt konstigt att de inte snackat ihop sig med V innan de går till presskonferens.
Citera
2021-06-20, 11:24
  #4222
Medlem
Loels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Otrolig
Att kroniskt vara dörrmatta och nekas reellt inflytande inom överskådlig framtid är mer populärt? Titta bara hur mycket inflytande lilleplutt-partiet MP ständigt får...V måste rimligen också försöka nå den positionen och då duger det inte att ständigt lägga ner sina röster och gilla läget. Då får man till och med acceptera temporära nederlag för att på sikt stärka sin position.

Och vad har Vs väljare för alternativ? Uppenbarligen ger ju en röst på S ändå högerpolitik numera.

Jojo, för vänstern kanske det är bättre landet står stilla...i donnu.

Men om de gör dett ökar risken att det blir en högerregering, det är alltså att föredra för vänsterns väljare?
Citera
2021-06-20, 11:24
  #4223
Medlem
Torsuss avatar
Och naturligtvis så var de tvungna att dra pandemikortet. Vilka svin! FYFAN VILKA SVIN!!

Och märkligt är att försöka blidka vänstern genom att förhandla INBÖRDES! De har fan inte pratat med vänstern!
Citera
2021-06-20, 11:24
  #4224
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av juholt69
Exakt varför? Jo, för det finns inget seriöst alternativ.
ND verkar vara den enda med ryggrad att stå upp mot sosseriet. Går de vidare med detta så röstar jag fan på dem
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in