Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
Skulle tro Israel klarar sig ändå faktiskt. De har en enorm avancerad vapenindustri.
Amerikanska vapen kan ta slut en vacker dag. Tror inte att amerikansk vänster är särskilt sugen på att stödja Israel.
Inte ens Iron Dome, eller vad de nu kallar systemet, klarar av en svärm av rakter. Allt finns att läsa i både amerikanska och israeliska tidningar.
Vapenmakt är en temporär lösning. Givet att Naftalin Bennet får fria tyglar och utlöser konflikten med Iran kommer det att visa sig att "enorm avancerad vapenindustri" inte är i stånd att hålla tillbaka flygande rör från Hamas och Hezbollah, och framför allt inte det som kommer från Iran/Syrien.
Sedan har du den mediala aspekten. Bennet har gjort sig känd för att döda araber utan att ha problem med det. Inte för att jag önskar mig bilder av uppsprättade barn, men de kommer att dyka upp. Reaktioner lär inte vänta på sig.
Utvecklingen i Israel går åt fel håll, men är föga förvånande med tanke på att landet hålls under armarna av USA.