Citat:
Ursprungligen postat av
Lucas49
Intressant, det framkommer allt mer hållfasta bevis i form av bl.a mejl på hur Trump och hans närmaste hejdukar försökte få justitiedepartementet att agera till förmån för Trump och börja utreda lösa påståenden bl.a youtubevideos, om omfattande valfusk.
Givetvis rena galenskaperna vilket ju även departementet ansåg och man föll ju inte heller i fällan eller vek sig för Trump genom att agera partiskt på rena konspirationsgrunder.
Men det visar skrämmande tydligt på hur långt Trump var beredd att gå i sina försök att vända valresultatet och hur lätt han tog/tar på konstitutionen och den ed han svor som president.
För inget verkar heligt för narcissisten Trump, han skulle utan tvivel t.om torka sig i arslet med stjärnbaneret om det gynnade honom.
Trump har alltid agerat med samma lättsinnigt egocentriska syn på sitt uppdrag som en VD för ett hajpat börsbolag. För en VD är det en dygd att snacka stort och skarpt och peka med hela handen, han kan ofta förvänta sig att folk lyder honom utan tvekan och bänder på regler och t o m lagar för att genomföra "chefens visioner". Personer som inte är blint lojala blir åthutade eller får sparken, och kan sedan skällas ut i intervjuer eller t o m stämmas inför domstol.
En VD behöver inte räkna med att stora delar av bolagets dokument är eller kan bli offentliga handlingar, och hans prio nummer ett är att hålla uppe aktiekursen och vinsten - inte att verksamheten fungerar perfekt eller att alla blir nöjda. Det här motsvarar tydligt Trumps syn på det ämbete han råkade skaffa sig under de här fyra åren.
Vem som helst som har följt Trumps karriär under fyrtio år har kunnat se att karln saknar både heder och ansvarskänsla. Det är Me, Me, Me i hans tankar hela tiden.