Citat:
Ursprungligen postat av
Tufsankatt
Det är säkert många 70 plussare som är här, men jag tror inte att det är så många % av dessa (liksom jag antar att %-satsen är ganska låg av den totala befolkningen). Kanske lika låg som % var när vi hade möjligheten till polisradio.
Lycka till med sticket!
Minns den där tiden, en av mina farbröder hade polisradio i bilden, det var lite spännande när man var liten.
Vilken resa han fått vara med om, SOA. Han och BA hade ju kunnat välja annorlunda. Eller kanske inte.
Man vet ju aldrig.
De var ett stort stöd för familjen D.
Samtidigt kan jag tänka mig att om de valt att inte ställa upp för SD så kanske det satts ultimatum där umgänget med barnbarnen stod på spel.
Om HD satt den gränsen tidigare mot gammelmormor eller MD eller vem det var så är det ju inte omöjligt att HD eller SD skulle kunna gjort det igen.
Barnbarnen är ju viktiga för dem.
(Tack 💉 😉 )