Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Dina inlägg om att USA aldrig hade genomfört ett kaliberbyte på så kort tid var fel. När du inser att du hade fel så börjar du låtsas att 7,62 inte byttes till 5,56 eftersom man initialt hade en annan variant av kula?
Ja visst har USA gjort snabba kaliberbyten. 7,62x51 tog dock nästan 20 år (från sent 40-tal till sent 20-tal) att få igenom och då var det enbart en "snabb och enkel" interimlösning, där tanken var att existerande vapen (amerikanska, brittiska, franska och tyska) enkelt skulle kunna konverteras till en och samma kaliber och att man skulle kunna tillverka M14 på existerande Garandverktyg (vilket inte gick).
.223 Remington tog 13 år att införa, men var då också en interimlösning som inte utvecklades för eller av USA:s krigsmakt och infördes nerifrån och upp.
I detta fall så handlar det dock inte om att USA vill införa en interimlösning, utan man vill ha "den perfekta kalibern", vilket man har försökt med förut i form av .276 Pedersen*, SPIW**, FRP***, ACR**** och LSAT*****.
Notera då att NGSW-R till stora delar bygger på LSAT, som till stora delar byggde på ACR, som till stora delar byggde på FRP, som till stora delar byggde på SPIW. SÅ det handlar i mångt och mycket om ett och samma projekt som har pågått i 70 år, utan att resultera ett enda operativt vapensystem.
Två gevärskalibrar har införts tillsammans med tillhörande nya gevär, med snabbhet och i ett tekniskt generationsskifte av USA och det var Springfield 1865 i kaliber .58-60-500 RF och Springfield 1892 i kaliber .30-40.
Båda vapnen och båda kalibrarna var tekniska misslyckanden trots att de fungerade som ansett, eftersom det mycket snabbt dök upp bättre alternativ.
Så det faktum att USA jobbar på en ny revolutionerande kaliber och ett nytt revolutionerande gevär, innebär inte att det kommer att vara en revolutionerande kaliber, eller ett revolutionerande gevär, eller att de ens kommer att införas. Ser vi till historien, så är det snarare en garant för att det kommer att misslyckas.
Nu säger jag dock inte att USA kommer att misslyckas, men vi kan inte räkna med det och även om de skulle lyckas, så kan lär oss historien att det kan ta lång tid (flera årtionden) innan NATO standardiserar patronen och den faktiskt införs på bred front, om de ens någonsin kommer att göra det.
(*) Lades ner eftersom prestandaökningen över .30-06 var för liten, för att motivera ett byte av kaliber.
(**) Lades ner efter >10 år p.g.a. att det var ett tekniskt misslyckande som aldrig kom i närheten av önskad prestanda, men beredde vägen för den vida mera realistiska M16.
(***) Byggde vidare på SPIW & lades ner p.g.a. att det var ett tekniskt misslyckande.
(****) Byggde vidare på FRP och lades ner eftersom inget av systemen uppnådde önskad prestanda och eftersom de prestandaförbättringar som man hade uppnått, berodde på optiska riktmedel, som lika gärna kunde införas på befintliga vapen.
(*****) Byggde vidare på ACR, men lades ner eftersom man ville fokusera på större skottvidd för kolonialkrig i Afganistan, där juristerna inte tillåter truppen att använda granatkastare och artilleri på ett rimligt sätt.
Citat:
Ursprungligen postat av
slurppen
Vi kan ju alltid be fi att använda samma stridsavstånd som oss. Frågan är om de lyssnar.
Du menar samma fiende som inom en överskådlig framtid kommer att fortsätta med 5,45x39 och 7,62x54R och som till skillnad från USA i Afganistan, inte har jurister som förbjuder truppen att skjuta bort fiender bortom effektiv räckvidd för finkalibriga vapen med indirekt eld?
Citat:
Ursprungligen postat av
armatura
Visst kan man det. I fallet med M240L så är slutresultatet fortfarande en tyngre KSP än ksp i 338 och dubbelt så tung som NGSW-AR (KSP i 6.8).
Ja, eller så köper man nya ksp i 7,62x51 från FN, och kommer då under med vapen som väger 6kg.