Citat:
Ursprungligen postat av
Opaque
Vi män som inte ägnar oss åt allt det du räknat upp, vill ha det klassat som psykiskt sjukdom snarare än feminismens sätt att kategorisera det i kön enbart. Det är också bara en enda faktor du kommer med som förklaring, det inser du väl ?
Hur många män sitter inspärrade för sadistiska överfallvåldtäkter och hur många är resten som sitter inne för andra icke våldsrelaterade brott ? Det är så man behöver sondera terrängen. Och där är feminismen till noll och intet hjälp. De vill bara etblera en enda kategori för förenklingen skull och av det föds en politik som är baserat på falska premisser. Det är därför många män avskyr dagens feminism.
Feminismen har till slut urartad till ren sexism. Sätt att beskriva männens uselhet rent allmänt har det blivit. Som alla -ismer med starka budskap så faller det sönder under en grovt förenklat teoribyggnad så småningom med tiden, många feminister har för länge anlänt till the endgame - Att bli en riktig duktig skitstövel
För din info. Feminismen klassar det som del av en
genusfråga och inte en könsfråga.
Skilj på biologiskt kön och socialt format kön = genus. Tack.
Och nej, om du vill höra vad jag personligen har för orsakgrunder bakom ex. nu kriminalitet så:
1. Socioekonomiska faktorer, dvs utanförskap, fattigdom, dåliga sociala förhållanden m.m. skapar kriminalitet.
2. GENUS, traditionella normer/ förväntningar för maskulinitet, skapar kriminalitet, speciellt synligt i ex. våldsutövning och sexbrott.
Män ska "ta för sig"...vara aktivt drivande, självständig, ego, svara med våld, "handla" istället för att "vara" etc...medan genus för kvinnor är mer passiv, omhändertagande, vara snäll, och "vara" istället för att "handla".
3. Kön, i form av att unga mäns hjärnor mognar senare än flickors, vilket ger att speciellt unga män är extremt riskbenägna, och klarar sämre hålla emot ex. dåliga mansnormer, dåligt grupptryck etc etc.
4. Sen först kommer ev. saker som biologi i form av psykiska sjukdomar, alt. genetiska defekter av olika slag ex. psykopati...OM detta nu är en genetisk betingad faktor.
Där har du min förklaringsmodell för varför vissa individer hemfaller åt kriminalitet och varför dessa individer är överrepresenterad av just unga män, och inte gamla tanter.
Kön är alltså en rätt liten del i min värld, genus större, men störst är socioekonomiska faktorer.
utsätter du 100 flickor och 100 pojkar för dåliga hemförhållanden, fattigdom, socialt utanförskap i form av diskriminering etc.... i ett samhälle med traditionella mansnormer av ovan beskrivna sort....så kommer kanske 20 av pojkarna och 5 av flickorna " trilla dit" och bli kriminella av olika slag, pga ovan.
Och 15 av tjejerna kommer hamna i skit där de blir utnyttjade på olika vis, dvs självdestruktivitet. Och 5 av pojkarna.
Njaee...jag ser det mer som att många kvinnor har fått nog, och numera övergått till samma typ av kritiserande och bitvis generaliserande nedvärderande språkbruk ex. som samhället utsatt kvinnor för genom alla tider.
och! de har faktiskt mer rätt i sak än vad samhället haft gentemot kvinnor.
Män som kön/ grupp, ställer nu till med större problem i samhället än nånsin kvinnor som kön/grupp gjort och gör.
A fact.
Lösningen är ju dock inte att skälla ut individuella män, men...sorry så blir det nu rätt ofta av mänskliga skäl. Inte konstigare än så.