Citat:
Ursprungligen postat av
Impulsive76
Man glömmer lätt att börserna störtdök när pandemin bröt ut.
Nu har de återhämtat sej, och visst det är ju i sej en markant börsuppgång.
Vid inflation tenderar ju värdet på eget kapital att minska. Att investera kapitalet i ex.vis guld har historiskt varit lönsamt.
Samma sak med aktier. Investerar du aktier i rätt företag genererar det avkastning. Tittar man historiskt på börsen har den långsiktigt varit vinnare.
Det är alldeles korrekt att börsen historisk har varit vinnare och lär fortsätta vara det. Det är det som alltid upprepas av placeringsrådgivare för att få folk att sätta sina pengar på börsen oavsett "börsläge".
Man ska dock komma ihåg två saker:
1. Går du in på börsen vid fel tillfälle, nära en topp, så kan du få se ditt första decennium utraderat. Dvs det kan ta 10 år innan du ens är break even.
2. Börsen är inte
så bra som många inbillar sig. Genomsnittlig avkastning är ca 7% per år, visserligen mycket bättre än bankränta och högre än inflationen, men vi snackar inte några 25-50% per år över tid.