Hört första avsnittet på sektpodden
https://open.spotify.com/episode/25mUFYr6JuUDg0Ap9alFQ3?si=CCVTPPmHSammn0Y90jFanw&u tm_source=copy-link (med Emma Gembäck Knutbyrörelsens f d frontfigur).
De var inte nådiga i sin kritik mot Solvikskolan och antroposofin i stort.
De börjar med att identifiera antroposofin i Järna.
Så mycket faktorer är gemensamt med Knutbyrörelsen i Järna.
*Tystnadskulturen
*Inte tillåta negativa känslor
*Konformiteten
*Gratisarbetet
*Självmorden
*Mobbingen
säger en som tillhört antroposofin i ett mail till sektpodden.
Självmord förresten?

Det sa inte Jasper Lake något om i sin dokumentär.
De fortsätter att klandra rörelsens tankegångar hårt, programledaren och psykoterapeuten.
Reinkarnationstanken som är en grundstome i rörelsen tycker de är fasansfull.
Och att Merete sitter i Jasper Lakes dokumentär och säger att vi alla varit mördare eller våldtäktsmän i våra tidigare liv, så då gör det väl inget att vi blir lite skrämda i skogen som barn på en skola "samtidigt som hon småler" tycker de är riktigt otäckt.
Jag har inte sett någon i media ha så hård kritik mot själva tankegångarna som tas upp i dokumentären.
(Och ingen som utrett Steiners och rörelsens tankegångar så utförligt som psykoterapeuten och Emma Gembäck gör, har jag heller sett i media.)
Det fordras kanske att man ska ha varit involverad i en sekt för att kunna identifiera den som Emma Gembäck gör?