Citat:
Ursprungligen postat av
Sotern
Tillhör Belarus KGB samma organisation som ryska KGB?
Nej - de har behållit sitt gamla namn från Sovjettiden.
I Ryssland har de bytt namn - till FSB. De hör inte ihop - men naturligtvis har de gamla rötter, sen förr. Man kan bara gissa när det gäller detta. Vitrysslands intressen är inte alltid samma som Rysslands och vitryska KGB sätter självfallet Vitrysslands intressen först.
Mitt intryck var att de vill ha ett helt alliansfritt, mycket självständigt land - utan band till något block - varken USA, EU eller Ryssland. Det uppfattade jag som idealen för yngre människor inom KGB i Vitryssland, baserat på min begränsade interaktion med dem.
Bägge organisationerna fortsatte - men skalade ned sin verksamhet en del eftersom samhället blev friare.
Verksamheten som KGB bedriver innefattar massor av saker, inte bara att "spionera" eller övervaka.
De håller i säkerhet för saker som kärnkraftverk och säkerhet i transporter m.m. IT säkerhet.... Det är en stor ganska byråkratisk verksamhet - men med ganska hög prestige och hyfsade löner för ett statligt jobb. ... Så de kan rekrytera folk av en hög kaliber.
De flesta som jobbar för de här organistationerna är ganska patriotiska. Både på Sovjettiden och idag, i Ryssland respektive Vitryssland. Så om man börjar gnälla på landet i fråga till en anställd därifrån, så får man inte medhåll utan mothugg. Jag känner ingen som jobbar på SÄPO, men jag gissar att de stödjer Sveriges nuvarande regering och är lojala mot den. Om man skulle börja prata regimkritiskt mot regeringen så skulle den SÄPO-anställde sannolikt börja försvara regeringen, i en konversation. Likaså någon som jobbar FBI i USA, exempelvis. Det är ungefär samma med KGB/FSB folk.
Den typen av människor som väljer att jobba för en sådan organisation sätter en ära i att vara lojala - så har jag uppfattat det.
När jag träffade de här KGB människorna från Vitryssland som jag skrev om i en tidigare kommentar, så var mitt intryck att det var ganska drivna, smarta människor.
De var mycket vänliga och trevliga mot mig. Min ryska är inte på den nivån att jag kan ha en djup filosofisk diskussion om komplexa politiska frågor... men en vardaglig konversation klarar jag och det är på den grunden som jag gjorde mina iakttagelser.