Citat:
Ursprungligen postat av
Therealworld
När alkoholen blir en självmedicinering uppstår ju nästan uteslutande andra problem. Oaktat om han dricker 2 öl eller 10 öl så händer ju något med honom. Man kan "dricka sig till" alkoholism men man kan också ha sjukdomen genetiskt. Att självmedicinera med alkohol är jävligt "o-bra" oavsett avsikten. Han skulle nog må bra av att ta itu med sina grundläggande problem men allra först måste han sluta dricka.
Jag ser inte alkoholmissbruk som en sjukdom, utan snarare som just självmedicinering mot psykisk ohälsa. Det är inte alkoholen i sig som är problemet, utan det faktum att man inte fått hjälp.
När jag fick rätt medicinering upphörde mitt behov av att dricka mig stupfull i sociala sammanhang. Visst har jag fortfarande en social störning och kan känna mig trygg med några glas innan jag träffar folk på partaj, men den sortens självmedicinering ser jag som fullt acceptabel och jag kan lova att jag på intet sätt är någon alkiskärring.
Jag tror att Simon behöver alkoholen som terapi för att känna sina känslor och där och då försöka att förstå dessa. Det är givetvis helt fel väg att gå, men jag tror som sagt att det sker i brist på andra alternativ.
Simon är en bra grabb med många svårigheter. Jag vill unna honom en vinst.