Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel Kostia
Det blir inte helt bra att bara upphäva patenten. Att ta fram vaccinerna har ju kostat tillverkarna stora pengar, bland annat till kliniska prövningar.
Man kanske kan ge patentinnehavarna betalt för att upphäva sina patent? Då blir frågan vem som ska betala patentinnehavarna. Jag anser att det mest rättvisa borde vara att Kina betalar.
Vanligtvis brukar det anses vara västländernas ansvar att hjälpa olika länder som befinner sig i knipa. Men det fungerar inte längre att det bara ska vara västländernas anvsvar att visa omtanke. Nu har det uppstått en kris där västländerna är dom som har drabbats hårdast. Då är det inte vettigt att västländerna samtidigt ska bära bördan av att hjälpa andra.
Hur mycket pengar har epidemin kostat västländerna? Kina mycket pengar har epidemin kostat Kina? Kan det rentav vara så att epidemin har gagnat Kina ekonomiskt?
Om fler var mer insatta i hur Kina fungerar, och vad som pågår där, inte minst sen de blivit en faktor i världekonomin, så kanske det skulle gå att påverka. Det finns anledningar till att det ännu inte har gjorts någon riktig undersökning av labbläckan. Det finns säkerligen individer som vet mer om detta virus. Förmodligen befinner sig dessa individer just nu på en otrevlig plats. Denna forskning dom bedrivs bl.a i labbet i Wuhan är lite av Fauchis skötebarn.
Ja. Kina bör absolut betala. Men framförallt bör det framkomma vad det är vi har att göra med här, och vad som hände. Tyvärr lär det inte bli så. För H&M räckte det med att fråga var bomullen kom ifrån för att bli nedstängda i hela Kina. NIKE hamnade också i onåd. CCP är en riktigt otäck regim och det tassas på tå för att inte starta kalla kriget. Eller ännu värre, ett riktigt krig.
Vad gör vi? Ropar på nedstängninar och ställer oss i kö för vaccination i hopp om att snart kunna glömma denna historia och fortsätta med våra bekväma liv. I Kina fortsätter det som vanligt med omskolningsläger, människor som försvinner p.ga tankebrott och labb med bristande säkerhet.