Citat:
Ursprungligen postat av
Saggi
Man litar ju inte så mycket på vad journalisten säger då.
Undrar hur hennes pojkvän hade reagerat på ett kritiskt reportage? Det skulle nog bli dålig stämmning där hemma då.
Han har dödshotat andra journalister!
Citat:
Ursprungligen postat av
Kritik
Du verkar inte ha koll på vad journalistik är för något. Det är inte att intervjua sina kompisar.
Men med eran syn så är alla människor automatiskt i jävsituation när de ska säga något om sina anhöriga eller vänner, tex i en rättegång. Och hon är ju inte domare i fallet, hon gör bara reportage om det och om honom. Och det är fritt fram för andra journalister att göra reportage om fallet också. Så jag ser inte problemet.
Och jag kan förstå att hon inte berättade om deras relation för sin arbetsgivare, eftersom om hon hade gjort det, då hade arbetsgivaren antagligen inte låtit henne göra reportage om honom. Och det hade varit fel av arbetsgivaren eftersom hen då hade motarbetat att sanningen kommer fram, ungefär som att inte låta en anhörig eller vän till en åtalad vittna i en rättegång.
Och om han har dödshotat journalister, hur kan du då lita på att de journalisterna inte försvarar honom för att de är rädda för honom?
Och varför har han dödshotat journalister (om han har gjort det)?
Vad hade journalisterna gjort mot honom, det måste väl ha varit något hemskt de gjorde?