2021-05-05, 16:48
  #241
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dofterna
För att hon själv styr över sin Twitter men inte över SR?



Men chefen säger:
Citat:
– Så fort jag fick reda på att redaktionens integritet kunde ifrågasättas agerade jag, säger Ekochefen Klas Wolf-Watz till Doku.

Reaktionen blev alltså att hon lämnade jobbet frivilligt. Men hennes reportage får vara kvar. Trots att redaktionens integritet kunde ifrågasättas?
Citera
2021-05-05, 16:50
  #242
Medlem
PoljeXs avatar
Är du dum? Hon stängdes av redan förra året, det öppnades ett personalärende och hon fick chansen att säga upp sig. Alternativet var väl att sortera arkivet i källaren till tidens ände.
Sannolikt övertalad med X månadslöner eftersom hon sa upp sig själv.
Hur skulle man agerar menar du? Det har ju inte skett något som faller under åtal och det saknas grund för uppsägning.
Däremot är förtroendet helt kört.
Enda arbetsgivaren kunde göra var att omplacera med hänvisning till att reportern bränt allt förtroende. Sparka har man inte haft laglig grund för.
Så man krattar och sockrar vägen till ytterdörren.


Citat:
Ursprungligen postat av Socialdemokrat1990
Varför går övriga medier med på narrativet att Ekot agerat?
Det har dom ju inte.
Hon slutade på egen begäran. Därtill har Ekot mörkat det, trots full vetskap.
Deras uppdrag är trots allt inte att undvika att rapportera om nyheter av stort allmänintresse bara för att man själv är en del av problemet.

SR har inte agerat. Man har försökt mörka detta.
Citera
2021-05-05, 16:52
  #243
Medlem
Dofternas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews


Men chefen säger:


Reaktionen blev alltså att hon lämnade jobbet frivilligt. Men hennes reportage får vara kvar. Trots att redaktionens integritet kunde ifrågasättas?

Reportagen hos SR bör inte raderas, de ska däremot ha en varningstriangel som upplyser läsaren om att de gjorts av en aktivist.
Citera
2021-05-05, 16:55
  #244
Medlem
KreugerGulds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lingonfett
Har du källa på att hen är islamist eller att hen säljer sexuella tjänster?

Du ägnar dig åt förtal.
Pek poliser finns det gott om, haha....vilket stolpskott!
Gå lägg dig!
Citera
2021-05-05, 16:58
  #245
Medlem
hvita.nhegrers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DeValera
Man måste undra över omdömet hos denna person. Vet hon överhuvudtaget med vilka hon ger sig i kast med? Känner hon till något om deras sk "värdegrund"/ideologi? Som30-årig journalist borde hon rimligtvis ha tillräckligt med kunskaper om vad Abu Raad företräder för slags islam.

- Har hon tänkt på kvinnans ställning i de samhällen där personer med Abu Raads ideologi har inflytande?

- Har hon tänkt på HBTQ-personers ställning i samhällen som styrs av hårdför islamisk ideologi?

- Har hon tänkt över minoriteters situation i samhällen som styrs av hårdför islamisk ideologi?
Ja, detta är ju helt obegripligt - kvinnan måste vara en hjärntvättad hycklare som lever i förnekelse eller en komplett idiot - eller möjligtvis en kombination av båda..?
Citera
2021-05-05, 16:58
  #246
Medlem
NukeTheWhaless avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Drysén verkat raderat sin Twitter? Alla hennes reportage på SR ligger ju dock kvar! Hur fan är det möjligt?
Givetvis ska man inte avpublicera content. Det ska i så stor utsträckning det går ligga kvar. Då kan det granskas.

Det här är jättegamla inslag. Det är inget någon skulle se om det inte specifikt söktes fram. Av någon journalist, eller student, eller nåt. Är någon artikel på sidan mer än några dagar eller några veckor gammalt (beroende på program) så är inget folk hittar till organiskt.

Helt bisarrt att flera i tråden upprör sig över att inslag och artiklar ligger kvar.
Oklart om det är samma människor som hade blivit upprörda om det raderades, och SR "mörkar, och "sopar igen sina spår", eller om det är andra.
Citera
2021-05-05, 16:58
  #247
Medlem
Bara ytterligare ett bevis på att public service inte klarar sitt uppdrag, och att verksamheten bör göras om i grunden.

Och mer specifikt: är det inte märkligt att just islam/islamism så gott som alltid studeras eller bevakas av människor som är muslimer eller uttrycker stark sympati för islam?

Man har ju svårt att se hur motsvarande skulle kunna ske vad gäller nazism. Tänk er att den naziexpert som SVT kallar in till Aktuellt skulle vara en övertygad och öppen nazist iklädd någon slags uniform och att han kanske rentav bytt namn till Heinrich för att visa sin hängivenhet?
Eller att en kvinnlig reporter som ser ut som en BDM-dröm skulle vara utsedd att bevaka NMR via devota reportage?
Citera
2021-05-05, 16:58
  #248
Medlem
TheKhurgans avatar
Och så blir folk förskräckta när Åkesson talar om att lägga ner SR.
Han har ju uppenbart en poäng, det är ju inte helt taget i luften när sånt här nystas upp.
Citera
2021-05-05, 16:59
  #249
Medlem
Svennis7254s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dofterna
Reportagen hos SR bör inte raderas, de ska däremot ha en varningstriangel som upplyser läsaren om att de gjorts av en aktivist.

De har lagt ut en länk där Ekochefens intervjuas om händelsen
Citera
2021-05-05, 16:59
  #250
Medlem
Mr.Swedens avatar
Nu när skiten träffat fläkten försöker hon alltså radera spåren efter sig. Lite yrvaket, lite i panik. Vad trodde hon skulle hända? Hur fan förväntade hon sig att det här skulle sluta?

Man behöver vara ganska dum för att vara vänster 2021. Informationen visar visar att den positionen är en återvändsgränd.

Men skattefinansierade Sveriges Radio fungerar naturligtvis som vänstermurvlarnas ungdomsgård.

Spräng skiten tillsammans med SVT.
Citera
2021-05-05, 17:00
  #251
Medlem
Det är inte rimligt att betala för public service om kvinnliga medarbetare kan göra reportage om sina pojkvänner - som dessutom övervakas av SÄPO.
Citera
2021-05-05, 17:05
  #252
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheKhurgan
Och så blir folk förskräckta när Åkesson talar om att lägga ner SR.
Han har ju uppenbart en poäng, det är ju inte helt taget i luften när sånt här nystas upp.

Ja, vem vill pröjsa. Public Service måste bantas ner rejält. Eller avvecklas.

Hon måste väl ha fattat att det här skulle avslöjas?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in