Citat:
Ursprungligen postat av
Ridne
Jag tycker mest det är tragiskt att se.. Visst, hon är en snäll tjej men alltså varför kan hon inte stå upp för sig själv istället för att trampa på sig själv genom att fortsätta springa efter någon som inte ger något tillbaka. Speciellt på live-TV. Jag förstår att känslor kanske förstoras därinne men HUR kan man inte fatta att det inte är besvarat när han dissar henne gång på gång på gång..

När Madde var ganska ny i huset och satt i bubbelnuggen så berätta hon om sitt förhållande som hon lämnade för fyra år sedan.
Hon berättade då att han styrde henne helt och hållet, hon fick knappt träffa sin familj och hon fick inte ha egna vänner. Hon satt bara hemma och gjorde precis som hon blev tillsagd att göra. Det är därför det har tagit henne fyra år att våga ens tänka tanken på att träffa någon enligt hennes egna berättelse.
Om det stämmer eller ej denna historia kan man ju aldrig veta men med tanke på hur hon beter sig där inne med Adrian så tror jag det stämmer. Hon curlar AD i precis allt för det är så hon är van vid att det ska vara i ett förhållande. Att hon inte bara ger upp och skiter i AD trots att hon inte får något tillbaka kan också vara för att hon är van vid att bara ge, ge, ge men bara få skit tillbaka. Att AD är kall mot henne och inte visar känslor och närhet, som han tex kan göra med Nardos, gör bara att hon omedvetet tänker att hon måste "visa mer", "ge mer", "vara bättre" osv. För så går ofta tankarna hos kvinnor som är kuvade och styrda av män. Man lägger skulden på sig själv såsom "jag är inte tillräckligt bra, jag måste bättra mig och göra mer".
Det absolut bästa för henne vore om AD lämnade. Hon tror nog att hon är "kär", men hon håller bara fast vid honom så hårt för att han visar samma kyla som hennes tidigare ex. Att kvinnor som haft såna förhållanden ofta faller för nya män med liknande beteenden är inte ovanligt trots att dom vet att det inte är bra.
Detta är vad jag TROR. Säger inte att det behöver vara så men enligt hennes egna berättelse om hennes tidigare förhållande och hur hon beter sig nu så kan jag se ett mönster som jag vet är vanligt.