Citat:
Ursprungligen postat av
rrpiper
Vem är dummast egentligen? Flashback män eller Jonna Sima? Volvo kommer byta sin symbol förr eller senare pga de argument som Jonna Sima anger. Inte den här gången, men nån annan gång när tiden är inne. Om de inte läggs ner innan förstås. Hur vet jag det? Därför att VÄNSTERN ALLTID VINNER!!! När ska ni lära er? Bättre att Volvo byter sitt emblem mot nåt woke inspirerat direkt så vi spolar bandet framåt lite snabbare.
Nej.
Vänsterdreven är drivs av rädsla.
Volvo har ryggrad av stål. De har med rätta inget att frukta o därför faller Sima patetiskt ner i sanden.
Troligtvis beror det på att man faktiskt är ett maskulint industriföretag med anor. Volvo har i snart 100 år levererat fordon. De föddes ur svenskt stål o kullager. De har nu blivit ledande aktörer i lastbilsr, gruvfordon, båtmotorer etc. Deras fokus är att utveckla, producera, sälja o underhålla sina produkter. Deras kommunikatörer är antagligen män o knappast utbildade på Södertörn. De fruktar inte en rabiat vänsteraktivist på en döende svensk kvällstidning.
Vänsterdreven får bara fäste o kraft om storföretaget som angrips ger med sig o ber offentligt om ursäkt för något som de inte borde vika ned sig för. Än värre blir det när de själva politiserar sig i tron att de gör rätt.
Vi har sett det med varumärken som Uncle Ben. Fazer lakrits, Kina, Geisha.
Jag är ganska övertygad om att de även tagit bort Åsnan från tuben med Karlssons klister i fruktan för att någon Åsna ska bli kränkt.
Volvo har faktiskt här satt en ny standard. Man ska inte ge med sig o tramsa med. Sima o hennes vänsterpolare skiter egentligen i Volvo. Det de vill är att sätta sig själva i fokus.
Förhoppningsvis följer andra företag efter.