Citat:
Ursprungligen postat av
Varglig
Smittsamma sjukdomar drabbar av uppenbara skäl inte enbart en själv.
Eljämförelsen är således helt i sin ordning.
Det är därför vi har smittskyddslagen. Det är olagligt att smitta andra.
Citat:
Ursprungligen postat av
climasol
Man skulle kunna tillämpa samma princip på alla områden. Det räcker med att vi har lagar. Folk är så förståndiga så att de följer lagarna. Polisen och rättsväsendet kan avskaffas. Det behövs ingen kontroll och inga straff eftersom alla är så kloka och följer lagarna för deras eget och samhällets bästa.
Det tillämpas redan på nästan alla områden. Mordförsök är ett brott, men självmordsförsök är det inte.
Det är inte förbjudet att skada sig själv. Man får gå mot rött, men man får inte köra mot rött. Man får utsätta sig själv för risk för smitta, men om man är sjuk och vet om det får man inte utsätta andra.
Citat:
Ursprungligen postat av
Varglig
I Norge fick en del dryga böter när du åkte till sommarstugan fast de inte fick.
Samtidigt i Sverige var det fyllefest för sjutton gubbar i Sälen.
Det fungerade olika i olika länder. Men viktigast var naturligtvis att hålla koll på inflödet vid gränsen.
Om alla rödljus är trasiga dör fler än om man har rödljus som i huvudsak fungerar. Men din tolkning är väl att rödljus är ett otyg och skall bort?
Och norrmännen åkte till hytte ändå. Och de som inte ville riskera böter hittade på andra hyss istället.
Om alla rödljus var trasiga så skulle fler dö i trafiken, ja, men det är inte rödljus som gör att människor går levande över vägar, det är självbevarelsedriften. Och det är samma med en pandemi.