Citat:
Ursprungligen postat av
DumpLump
Angående elsparkcyklar, runt Husby använder många unga vuxna elsparkcyklar och åker mellan från kista - Akalla.
Klockan 2 på natten... Det intressanta att dom är så tysta också, i detta avseende är det ju rätt smart.
Gården där detta hände är ett stenkast ifrån en parkering, med detta så är det också ett bra villospår för polisen då de kan ha skjutit personen sen åkte därifrån med elsparkcyklarna som kör i ca 25km/h och tagit sig ända vägen till Akalla för att ta bil på ca 5-10 min. Att vända mot kista centrum hållet skulle vara mer riskfyllt pga mer ljus och kameror medans upp till Husby och Akalla är det enklare att ta sig förbi dock inte vanliga vägen pga kameror som sitter runt hustopparna men runt Järva och kolonilotter och fotbollsplan är det i princip safe.
Aldrig fattat varför poliserna sätter upp kameror runt i Husby på hustaken på våningshusen men inte runt Järvafältet när det är där dessa personerna flyr över... Om det är folk från Rinkeby då åker de över om det är från Tensta då åker de över om det är från Hjulsta då åker de över.
Rinkeby, Tensta, Hjulsta är på ena sidan av Järvafältet och Akalla, Husby, kista på andra sidan... Av alla ställen borde kamerorna vara uppsatta med HQ kvalité i ett högt torn mitt på järva, lovar man skulle se direkt hur folk springer hem efter en sånna här fega handlingar.
Antingen det eller så blir straffet att man får åka tillbaka till Somalia/Irak.. men antar att det är medborgare som gör det här... Ser inget slut på det här, vad än polisen gör vid det här laget... Att man börjat med hemlig avlyssning och att det går utöver alla människor i landet är befängt och ändå fortsätter dödscirkeln med vapen och droger... Även om Corona skulle stoppa inflödet av vapen men nepp.
Inget verkar bita.
Människor som säger "Ah bra de rensar bort sig själva" är ett förekommande inlägg av människor här och man börjar förstå varför pga hopplösheten. Inte något jag står bakom men efter alla insatser i dessa miljöer och i hela landet med data avlyssning som går utöver vanliga människor så känns det inte som att det finns många val kvar.
Medborgare får bara anpassa sig denna utveckling och veta att det inte blir bättre utan kommer bli värre.
Människor börjar se detta som fotboll numera "1-0 dp, 1-1 shottaz, 2-0 Vårby osv"
Något extremt kommer behövas om man ska lugna ner den här utvecklingen... Något som inte har med det digitala att göra. Typ som att dra bort medborgarskapet för familjen eller dylikt.
Får se vad som framtiden ger, men börjar tyvärr se detta som en fotbollsmatch... Och forumet för alla diskussioner kommer ske via rap musiken som också är helt skandal idag.
Bra inlägg!!
Det kanske är dags att öppna en ny business, assasinocasino!! Där man kan Betta på allt från headshots, till kidnappningar mellan de olika hiphopparna. 🤦🤣 Men seriöst, bra inlägg till skillnad från många av de senaste!
Jag vill bara uppmärksamma de som kommer in med attityder mot varandra och typ idiotförklarar spekulationerna i tråden om att detta är en spekulationssajt. Flashback betyder återblick, vilket i sig innebär att man tittar tillbaka och belyser olika scenarier för att på så vis hitta sk alternativ fakta! Alternativ fakta behöver inte vara sanningen men kan också mycket väl vara det! Ingen vet riktigt föräns det verkligen är bekräftat vara ett faktum.
Alla ni som säger att Einar inte har ett finger med i detta verkar vara lite väl naiva och ytliga i era bedömningar om Einar som person. Ni hänvisar till meddelanden mellan han och hans mamma osv.. Om det är något jag lärt mig i livet så är det att man aldrig ska underskatta en person utifrån ålder, etnicitet eller annat. Det Einar blev utsatt för kan nog få den mest genuina och snällaste kattungen att bli ett lejon.
Glöm inte bort att allt Einar predikat om i sina texter på senaste nu är ett faktum, vilket enligt mig känns rätt uppenbart vilket i sin tur gör att spekulationerna kanske inte är så långt ifrån sanningen ändå. Dock tror jag då aldrig att polisen kommer kunna bevisa att han är kopplad till detta vilket kommer innebära att samtliga spekulationer i tråden kommer förbli spekulationer. Med andra ord har Einar nu gjort detta helt rätt och om han klarar sig undan rättssystemet är han i mina ögon en riktig KING.