Citat:
Ursprungligen postat av
susanna.s
Det finns dna från lena på hans tvättmaskin och skor samt dna från honom på hennes ring. Det finns däremot inget som bevisar att dessa dna spår kommer från mordtillfället eftersom att de har haft en relation i 6 år. Sedan finns en massa sms och liknande som visar att de haft en stormig så kallad destruktiv relation. Dessutom finns det dna spår från lenas tvättkorg som visar ett SD långt ifrån var den enda mannen i hennes liv. Glöm inte heller att SD ex fru även har varit misstänkt för mordet och anhållen/häktad under en tid.
Tack för svar! Om det inte går att bevisa att spåren härrör från just mordtillfället, så kanske det kan bli svårt att få honom fälld - även om mycket talar för att han kan vara gm. Den bevisning som redovisas nu, är det densamma som i Tingsrätten, eller har det tillkommit ny bevisning nu i Hovrätten?
Anser du att det verkar som om den f d frun var inblandad eller att hon känner till något om vad som hände? Tycker mig ha läst att hon yttrat sig om något som hon då ännu inte "borde" ha känt till. Minns jag fel?