Citat:
Ursprungligen postat av
Arsenaln1club
Samtliga deltagare är ändå personer som befinner sig nära toppskiktet på dejtingmarknaden, lever livet i gräddfilen. Rika, smala, vita människor med arbete.
Att deltagarna är blonda, ljusa, söta, snygga, långa, unga och med svenskt påbrå är en förutsättning för att programmet ska bli en tittarsuccé, om än inte en succé för deltagarna själva.
Dramaturgi i all ära, men det som gör att vi plikttroget bänkar oss varje vecka är att vi under en timme får vila ögonen på personer vi trånar efter och önskar att vi kunde vara ihop med själva.
Jag kan bara gå till mig själv och helt ärligt säga att programmet inte hade intresserat mig ett dugg om tjejerna var mörka, tjocka eller av annan anledning tillhörde bottenskrapet på köttmarknaden.