Han har ju även mer eller mindre pekat ut HD i ett förhör. Jag har ju alltid trott att hon är inblandad. Kanske till och med medskyldig till det hela.
Spekulation:
Tycker att folk ska leka med tanken, att det KAN vara motsatta förhållanden mot vad vi tror i denna situation.
Nu ska jag berätta en saga.
Två speciella personer som är oerhört lika varandra möts. De får barn. SD tar hand om HD för att han måste. Han är underkuvad, psykad och gör precis det HD vill. Och samtidigt får han chansen att glänsa som duktig. Något som han är helt beroende av är beröm och godkännande.
Han googlar även på spädbarnsdöd och annat. För att det är den som får förlossningsdepressionen som stöter bort barnet. Och SD gör som HD vill.
Han träffar LW, men har ingen aning om hur man sköter en relation, utan han behandlar LW som skit. För så har de flesta förhållandena i hans liv sett ut. Hans föräldrar mot honom. Han mot brorsan och andra.
Men han vill ha sex. Mycket sex. Det får han inget av hemma. HD drömmer om att LW försvinner ur deras liv. Men säger sen:
"Nej, hon får leva", efter att hon sen länge har planterat ett frö hos SD.
När hon börjar piggna till från depressionen och allt med LW uppdagats, så straffar hon honom genom att ta ut skilsmässa och träffa Sillen. Hennes mål är att få tillbaka SD och därför erkänner hon inte att hon har sex med Sillen. Nu vet SD att han snart måste göra av med LW. De 17 raderade loggningarna är den sista spiken i kistan. Topplocket har gått på HD.
Planeringen, som har varit igång i flera år, börjar nu på allvar. HD åker bort med Sillen så att hon har ett alibi, men trimmar ändå SD så gott hon kan med lockelser och "jag älskar dig" och hon har ställt som ultimatum att LW ska vara "borta" innan USA. Hon behöver loggarna och hon tycker att Sillen börjar bli för engagerad.
SD ser till att ha sex med LW på fredagen genom att be henne komma till den helt tomma firman, för att han behöver blanda DNA/blod (säger kanske en sjuksköterska till honom?) och kravet är han ska sedan göra av med henne under helgen. De snackar ihop sig om LW`s Niagrafall av blod.
Lämnar telefonen hemma, stoppar chefens domkraftsskaft i byxlinningen och tar med sig en taktisk ficklampa som han har skickat efter på AliBaba, men tappar modet. Ringer sen polisen och berättar om sina shape-shifter-mållgans. För att ha en ursäkt inför HD?
På söndagens loppis är han mycket sammanbiten, för att HD åter sagt att hennes tålamod är slut och hon tänker åka ensam om han inte gör det han har lovat.
Hon promenerar en snabbis med hoodie på måndagen och ser att LW är hemma. Sen smyger SD fram och visar sig i fönstret i LW´s med ett stort leende. LW följer med till MP. Resten vet vi. Men vet vi att det bara var han?
Sen följer:
HD på morgonen:
"Hoppas att hon är död"
SD på förmiddagen:
"Vi kommer att få se otäcka löpsedlar snart"
De tu lyckliga strålar ikapp, redan dagen efter att LW försvunnit:
"Det ska bli så bra nu"
Och familjen:
"Där HD pekar, gräver SD"
SD söker inte ens den som han har haft dygnetruntkontakt med i 6 år:
https://forumbilder.com/i/ro6E
Jag är precis som åklagaren helt säker på att det är SD som mördat LW - och sannolikt med en eller annan typ av hjälp av någon.
Men vi vet verkligen inte hur det har gått till innan. I flera år.
#TeamÅsaHiding

Tick, tack, tick, tack....
