2021-03-31, 13:12
  #14005
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackfollower
Ogillar den hjältegloria han här har fått av vissa. Att frias från en brottsmisstanke är inte samma sak som att vara oskyldig. Och EA har likaledes inte bedömts skyldig till förtal eller våldtäkt. Men hon anses inte oskyldig?

Han har inte fått någon hjältegloria däremot så är många förbannade på EA som i maskopi med en väninna falskanmäler våldtäkter så att oskyldiga får sitta häktade i månader.
Citera
2021-03-31, 13:12
  #14006
Medlem
Maureliuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Ersättning standard per månad "oskyldigt dömd":

Månad 1: 30 000 kronor

Månad 2-6: 20 000 kronor

Månad 7-: 15 000 kronor

I DUs fall och baserat på de sju månader han satt i fängelse efter domen i TR (jag vet inte hur länge han satt häktad) så blir det sammanlagt 145 000 kronor i skadestånd.
Ja, det inte mer än en förlorad arbetsinkomst!
Citera
2021-03-31, 13:15
  #14007
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mer.info.05308913
Har EA inte fått tillräckligt mycket kärlek från sin pappa?
Vi vet ju ingenting varesig om EAs pappa eller om Lambertz pappa, så då kan den saken vara lite svårbedömd.
Citera
2021-03-31, 13:15
  #14008
Medlem
Houslers avatar
Inte alla män.

Citat:
Ursprungligen postat av 90510
Med din "logik" är vi väl alla skyldiga - dumskalle.
Citera
2021-03-31, 13:18
  #14009
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Housler
Synen på kvinnor är ofta det som styr uppfattningen om huruvida en kvinna har blivit våldtagen eller inte, såväl hos allmänheten som i rättssalen och polisen.

Okunskapen kring hur ett sexualbrottsoffer "ska" reagera och bete sig är stor både bland yrkesutövare och samhället i stort.

Frågor som

Varför sa hon inte nej (drogad, nersupen, sov, tjatades på, gränserna försköts, fem stycken läskiga killar mot en ensam tjej på en fest, föreställningen om att om man väl har gått med på det en lite bit får man inte längre säga nej eller avbryta, ja, vem vet?),

Varför gjorde hon inte motstånd (kanske frozen fright eller för att undvika att bli ännu mer skadad när det ligger någon betydligt starkare ovanpå en eller vid en gruppvåldtäkt, föreställningen om att har man väl tackat ja får man inte säga nej mitt i, ja, vem vet?),

Varför hade hon kontakt med förövaren efteråt (förstår inte själv att man har blivit utsatt för en våldtäkt, lägger skulden på sig själv, för att undvika hot och trakasserier, försöker förneka det och låtsas som om allt är normalt, ja, vem vet?),

Varför anmälde hon inte (inte lönt för att alla anmälningar läggs ned, blir bortstött av vänner, ingen tror på henne, ingen stöttar henne, hot och trakasserier från förövaren, repressalier, förnekelse, ja, vem vet?)

Med tanke på vad man själv har fått utstå (trakasserier, hot, tjat, cat calls, killar i grupp som kommenterar en och kollar på en när man går ensam och det är mörkt, blivit kallad hora, tafsanden, idiotkommentarer, sämre lön, sämre bemötande inom vården av olika män som av andra beskrivs som en hyvens kille, en gentleman, kungen, någon man kan lita på etc etc) så är jag benägen att tro att han mycket väl kan ha gjort det. Varför skulle han inte ha gjort det när det finns så många svin som är högt uppsatta, har ett inflytelserikt kontaktnätverk, vänner de vet håller en om ryggen osv.
Vad, om något, av allt detta är relevant för fallet med EA hemma hos GL på julafton? En EA som spelar in delar av kvällen och pratar/sms:ar med kompis och sambo under samma tid då hon påstås varit ”däckad”?

Det är knappast någon i denna tråd som förnekar att våldtäkter förekommer. Men inget tyder på att någon sådan skedde hos GL på julafton. I stället har vi en MÄ som för andra gånger kombinerar inspelning med och fabriksåterställning av sin mobiltelefon, denna gång för säkerhets skull utökad till väninnans telefon. Allt talar just nu för att EA är en psykiskt sjuk person som på ett förslaget sätt försöker sätta dit män. Hon kan mycket väl tro att PA, DU och GL har våldtagit henne. Men det gör det inte till sanning.
Citera
2021-03-31, 13:23
  #14010
Medlem
Ohshit.Cuntwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Housler
Inte alla män.

Varför inte när det räcker med ett påstående?
Citera
2021-03-31, 13:24
  #14011
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 90510
Med din "logik" är vi väl alla skyldiga - dumskalle.

Apropå skillnaden mellan brott kan ej styrkas och oskyldig. Kopierar från skvallertråden.

Häpp! Det visar sig stämma, har genom mitt prenumerantnummer på DN sökt i deras arkiv och funnit artikeln i fråga. Den är från 28 Januari 2007 och är skriven av Ingrid Carlberg.


Utdrag nedan



"Det är måndag förmiddag och i fikarummet på andra våningen ligger mazarinsmulorna kvar från JK-ämbetets fredagskaffe. Göran Lambertzröjer skamset. Det var hans vecka.

Han ser som vanligt lite yrvaken ut, men den rödprickiga slipsen sitter som den ska och skäggstubben är inte iögonenfallande. De detaljerna får han annars ofta kritik för ute i den rättsliga verkligheten. Kan han inte dra åt slipsen? Borde han inte raka sig oftare?

Skrapar man på ytan märker man att uppståndelsen kring Göran Lambertz handlar förvånansvärt mycket om stil och form, både på det personliga och det professionella planet.

Vad går an, och vad går absolut inte an, för en justitiekansler?

Man bör då känna till att det här dramat utspelas i en värld, där det räcker att kalla en frikänd "oskyldig" för att starta ett jordskred.

Det ska heta "brott ej styrkt".

Mitt på fikabordet står en tom flaska julsnaps av märket Öländskt brännvin. Vi tittar närmare. En pytteslatt på botten återstår.

- Synd att slösa bort, säger Göran Lambertz och halsar ur den stående.

Sen kör han in kaffemuggen i automaten och veckan kan börja."
__________________
Senast redigerad av flashbackfollower 2021-03-31 kl. 13:27.
Citera
2021-03-31, 13:30
  #14012
Medlem
Houslers avatar
Svaret skrev jag för att jag fick frågan om varför BO inte anmälde förrän två veckor senare (om det nu var hon själv eller hennes vän).

Jo, det är i allra högsta grad relevant med tanke på alla misogyna kommentarer här. Slynan, slinkan, horan, lögnerskan, bedragerskan etc. baserat på hennes psykiska problem och nakenbilder.

Det jag skriver tåls att upprepas om och om och om igen eftersom det inte verkar gå in i huvudet på folk.

Du skriver att hon försöker sätta dit män. Är det just "män" hon försöker sätta dit eller är det bara dessa specifika personer som råkar vara män?

Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Vad, om något, av allt detta är relevant för fallet med EA hemma hos GL på julafton? En EA som spelar in delar av kvällen och pratar/sms:ar med kompis och sambo under samma tid då hon påstås varit ”däckad”?

Det är knappast någon i denna tråd som förnekar att våldtäkter förekommer. Men inget tyder på att någon sådan skedde hos GL på julafton. I stället har vi en MÄ som för andra gånger kombinerar inspelning med och fabriksåterställning av sin mobiltelefon, denna gång för säkerhets skull utökad till väninnans telefon. Allt talar just nu för att EA är en psykiskt sjuk person som på ett förslaget sätt försöker sätta dit män. Hon kan mycket väl tro att PA, DU och GL har våldtagit henne. Men det gör det inte till sanning.
Citera
2021-03-31, 13:31
  #14013
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Housler
Inte alla män.

Kan trösta dig med att alla kvinnor inte är förövare av falsk tillvitelse.

Det viktiga blir således att sätta dit kvinnor som begår brott utan att fångas av destruktiv och rättsosäker genusbias eftersom det skadar kvinnors trovärdighet. Kvinnor som stöttar eller förnekar falsk tillvitelse skadar således väldtäktsoffer. Det borde du låta bli.
Citera
2021-03-31, 13:33
  #14014
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Housler
Bara för att han har friats betyder det inte att han är oskyldig. Våldtäkten kan mycket väl ha inträffat (skulle fanimig inte förvåna mig, alla jävla äckel), bevisningen var bristande.

Men snälla korkade människa EA har skickat in nerklippta ljudfiler, ljugit om att ha varit däckad fast hon i själva verket pratade i mobilen samt sedan fabriksåterställt sin mobil samtidigt som hennes väninna fabriksåterställde sin mobil. Varför skulle EA ljuga samt manipulera filer om hon verkligen blivit våldtagen.
Det är ju uppenbart att EA och väninnan planerat att sätta ditt Lambertz.

Begriper man inte detta så har man en agenda att kvinnor ska komma undan med att falskanmäla.
Ganska uppenbart att du med flera också försöker få det till att det som EA varit inblandad i är synonymt med det alla kvinnor som anmäler en våldtäkt varit med om men det stämmer ju inte då EA sitter i skiten för att ha falskanmält, 6% av anmälningarna är just det.
Ni försöker bygga ett narrativ att nu vågar inte kvinnor anmäla för de blir inte trodda samt uthängda, men nejdå det går bra att anmäla så länge du inte falskanmäler då ska du få ett helvete.

Ni kan inte gömma er bakom någon fasad att kvinnor inte ljuger och alltid är ärliga. Ni ska alltid låtsas vara så snälla och oskyldiga men är i själva verket oerhört lömska i många fall.
Citera
2021-03-31, 13:38
  #14015
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maurelius
Ja, det inte mer än en förlorad arbetsinkomst!
Ersättning för lidande
Enligt Justitiekanslerns praxis bestäms ersättningen för lidande i normalfallet till
30 000 kr för den första månaden. Ersättning utgår med
20 000 kr för varje ytterligare månad fram till och med den sjätte månaden och därefter med
30 000 kr per månad till och med den tolfte månaden. Därefter ökar ersättningen successivt ju längre frihetsberövandet har pågått.
https://www.jk.se/skadestand/frihetsberovande/

Sedan tillkommer:

Ersättning för förlorad arbetsförtjänst

Se vidare ersättning; https://www.jk.se/skadestand/frihetsberovande/
Citera
2021-03-31, 13:43
  #14016
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackfollower
Hans anmälan om förtal avslogs direkt. Vi får se vad som händer kring TV sändningen men EA orkar nog inte hålla på att kriga, vilket han verkar gilla. Man kan läsa i hans bogg hur han håller på att gardera sig för följderna av sitt erkännande att hans kladdandet var ovälkommet och avvisades. Genom att precisera skillnaden mot tafsande...
Jag har kollat noga på Internet. Det var hans anmälan om falsk tillvitelse som lades ner, och det var av samma åklagare som lade ner anmälan mot Lambertz angående våldtäktsanklagelsen. Han har inte anmält henne för förtal och hon har inte anmält Lambertz för förtal
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in