Citat:
Ursprungligen postat av
GoUoD
Du ger henne den lagsatta tid som krävs för henne att flytta ut, ber henne betala med 13,5% ränta (öppnar KFM-ärendet i frågan, varpå delgivningsman kommer söka henne) och hotar med att dra det till rätten. Sedan påtalar du att all skada eller avvikande slitage får hon ersätta utifrån den faktura som eventuell städ/service-inhyrning kommer kosta.
Det hör är så klart det enda vettiga svaret, de andra kommer du själv att få betala en massa om du gör (vilket du säkert redan vet).
Betalar man inte hyran så har man ju mer eller mindre valt att avsäga sig lägenheten. Men det gäller att göra uppsägningen på rätt sätt. Att vräka någon kan ta väldigt lång tid även om de misskött sig.
Byter du lås/slänger ut prylar åker du dit på det. Skriv en lapp med uppsägningen (1-3månader) Hon måste betala för uppsägningstiden även om hon väljer att flytta tidigare och som sagt kontakta KFM för indrivning och vräkning.