Citat:
Ursprungligen postat av
TurboGarbo
Inget Nato möte men kontakt med sin allierade först, dvs respekt för sina partners?
Sverige har alltid varit ”neutralt” men slingrat sig som en orm, exporterar försvarskanoner och Carl Gustaf bazookas endast till länder som inte avser använda vapnen...
Sverige har alltid haft flera ansikten.... var nationalsocialistiskt under världskriget, med utåt sett neutralt medan exportindustrin gick på högvarv åt,
nazi Tyskland.
Förresten vill vi väl inte ha en svetsare som ser ut som en jordgubbe o alkoholiserad knegare under ett toppmöte?!
Sveriges forna glansdagar är över.
Vi får inte ens arrangera ett endaste toppmöte längre och våra grannländer springer förbi oss vad gäller industriella patent, forskning mm.
Men vad gör detta när vi har 1,5milj så tacksamma o produktiva flyktingar som som drar åt andra hållet..
Sverige är ett "Stay Behind" land till NATO/USA och därför kan man exportera krigsmateriel och hyckla hur mycket som helst.
För övrigt är folk i USA inte imponerade av KlimatGretas bravader så troligen är det därför inte Sverige är inbjudet. Hon var ju med på länk vid klimatmötet i Davos och det får räcka.
De blev nog inte så imponerade av henne när hon inte hade manus utan talade adlib.
Sveriges tid som någon slags klimatinfluenser är över och det är lika bra för den väg som man har valt här kommer att leda till en enorm elbrist och varu- och matbrist pga att transporter kommer att försenas mm eftersom transporterna avkrävs att vara klimatsmarta och miljövänliga. PostNords krav på dispens att leverera post var tredje dag är en indikation på det som komma skall.
Redan här i min affär har man under hösten halverat transporterna av varor så de kommer bara 1-2 gånger i veckan mot för 3-4 gånger.
Skälet är inte bara pandemin utan även klimathotet; man vill vara klimatsmart gällande varutransporterna.
Du måste handla klimatsmart och vi måste värna om miljön, sa de på affären när jag påtalade att en massa varor fattades. Sveriges väg är därmed inte framtiden och det vet man för inget annat land tolererar att varutransporter och post anländer så ojämnt och att elen och därmed internetuppkopplingen försvinner titt som tätt pga att man ska vara klimatsmart.