2021-03-26, 16:27
  #463741
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
eller så händer inte ett jävla skit som för de allra flesta. Oavsett vad är det inte skäl nog att stänga ner ett helt jordklot men konsekvenserna det för med sig. Vi ska vara glada att vi bott i landet lagom tror jag.

Du kan tydligen inte föreställa dig vad som hade hänt om de länderna inte stängt ner?
Citera
2021-03-26, 16:28
  #463742
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MittMalmoe
Nu låter du som en konspirationsteoretiker

Varför det, alla de exemplen är fakta som postats i tråden.
Citera
2021-03-26, 16:28
  #463743
Medlem
Onkel Kostias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
https://www.expressen.se/nyheter/fhm-andrar-teststrategi-vill-fanga-symtomfria-fall/

FHM går äntligen ut med att symptomfria, som varit i kontakt med smittade t.ex. på en arbetsplats eller i en skola, ska testas. Är det ETT ÅR efter andra icke-utvecklingshämmade länder..?

Först nu?

Citat från Expressen:
Smittspårningen i Sverige fokuserade länge på att personer som haft kontakt med smittade skulle vara vaksamma på symtom och testa sig om sjukdomen bröt ut.
Har man fortsatt med denna ofungerande strategi ända tills nu?

När sjukdomen bryter ut, så är det redan för sent att ingripa. Viruset har redan hunnit spridas vidare. Det har länge varit känt att reproduktionstalet inte kan sänkas till under 1, enbart genom att uppmana folk att stanna hemma när dom får symtom på sjukdom. Det är en strategi som är dömd att misslyckas.

Citat från Expressen:
Nu kommer FHM återigen med nya direktiv om testningen. De vill att regionerna genom riktad screening med snabba antigentester ska leta efter symtomfria fall. Det framgår av nya dokument.
...
Företrädare för Folkhälsomyndigheten har länge tonat ner riskerna med symtomfri smitta, trots att WHO säger att man är mest smittsam två dagar före symtomdebut.
I februari sa statsepidemiolog Anders Tegnell att det är ”omöjligt” att man är smittsam flera dagar före att man fått symtom – men interna dokument visade att FHM kände till riskerna redan i juni i fjol.
Christian Drosten konstaterade samma sak redan i början av april förra året. Anders Tegnell har ljugit för svenska folket om en sak som har varit välkänd i Tyskland.

Det fanns varningar om smittspridning utan symtom ännu tidigare än så:

Citat från Bangkok Post, 1:a februari 2020:
Anxiety has escalated with more evidence that people may transmit the disease without obvious telltale signs of infection, such as coughing, sneezing and a fever. Some data has emerged suggesting that patients’ diarrhoea may pose a risk of contagion.
Citera
2021-03-26, 16:29
  #463744
Medlem
kurt-sunes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av revodneb
Du kan tydligen inte föreställa dig vad som hade hänt om de länderna inte stängt ner?

Ja vad hade hänt då? vad är det som säger att man måste stänga ner allt? Det gjorde inte vi.
Citera
2021-03-26, 16:30
  #463745
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MittMalmoe
Ok.. valid kommentar.. men är Covid den enda sjukdomen värd pratas om?
Hur många vårdas årligen i Sverige för andra anledningar.. eller är dessa obetydliga.. cancerpatienter bla..

I förhållande till vad???? är alltid en bra början.

Fact Check: Dödsviruset har härjat fritt i ett helt år nu och trots det har endast 0,06% av Sveriges befolkning har hamnat på IVA.. ha det i åtanken!

Totalt antal som uppsökt vård: 50.000 (här är även de som hamnat på IVA inkluderade)
Beräkning: 50.000 / 10.380.450 x 100 = 0.48%
Såldes.. antal personer som INTE uppsökt vård är: 100% - 0.48% = 99.52%


Totalt antal som legat på IVA: 6.500
Beräkning: 6.500 / 10.380.450 x 100 = 0.06%
Såldes.. antal personer som INTE legat på IVA: 100% - 0.06% = 99.94%

Antalet på IVA kommer från Intensivvårdsregistret.
Antalet i slutenvård kommer från Socialstyrelsen."

Självklart beredd att revidera om någon sifra är felaktig.

Du glömmer alltid att nämna det "lilla" faktumet att inte hela befolkningen blivit smittad. Gör din lilla beräkning utifrån konstaterade fall så blir det lite annorlunda.
Citera
2021-03-26, 16:31
  #463746
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Ja vad hade hänt då? vad är det som säger att man måste stänga ner allt? Det gjorde inte vi.

Nä inte från början, men nu har de stängt ner en hel del, dock inte allt.
Citera
2021-03-26, 16:34
  #463747
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Det har jag aldrig sagt. Däremot måste man få belysa problemet som gör att vården tvingas gå på knäna och i de allra flesta fall helt i onödan.

Överviktig är inget man måste vara i de flesta fall.

Kommer man till rätta med övervikten skulle samhället spara enorma summor, inte bara på covid, utan även när det gäller andra betydligt allvarligare sjukdomar.
Vissa patienter är överviktiga av genetiska orsaker.
Citera
2021-03-26, 16:39
  #463748
Medlem
https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-03-26/former-cdc-chief-says-he-thinks-coronavirus-came-from-wuhan-lab

CDC förra chef Robert Redfield:
Viruset kommer troligen från ett labb i Kina

Samtidigt säger korrupta WHO raka motsatsen: Extremt osannolikt att det härstammar från ett lab.
Citera
2021-03-26, 16:40
  #463749
Medlem
kurt-sunes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NurseRatched
Vissa patienter är överviktiga av genetiska orsaker.
De allra flesta är det pga rent slarv. Människan är inte överviktig egentligen. Vi har blivit det pga den industrialiserade kosten och att vi har tillgång till billig mat 24/7.
Citera
2021-03-26, 16:43
  #463750
Medlem
AttCzas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalmar2004
Vart ska vi dra gränsen?

Det dör uppskattningsvis 8000 svenskar om året pga luftföroreningar.

https://www.svd.se/luften-dodar-8000-svenskar-per-ar

Detta kan vi göra något åt - vi stänger ner allt som släpper ut dessa föroreningar. Alla protester möts med "Bryr du dig inte om 8000 döda!!!".

Du jämför två olika saker med varandra. Föroreningar är inga smittsamma sjukdomar som människor överför till varandra. Det är naturligtvis viktigt att arbeta på att minska föroreningarna i maten till exempel. Det kan man göra utan att allmänheten bär munskydd eller andra "fascistiska" åtgärder.
Citera
2021-03-26, 16:43
  #463751
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
De allra flesta är det pga rent slarv. Människan är inte överviktig egentligen. Vi har blivit det pga den industrialiserade kosten och att vi har tillgång till billig mat 24/7.
Ja det är väl mycket som händer i världen pga mänskligt slarv? Trafikolyckor exempelvis.

Jag gillar inte ditt stigmatiserande av överviktiga och ditt sätt att anse att de kan skylla sig själva för att de avlider i covid.
Citera
2021-03-26, 16:44
  #463752
Medlem
Returpappers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Tycker de som förespråkar hårda restriktioner frivilligt kan försätta sig i lockdown på egen bekostnad, så kan vi andra gå vidare med våra liv.

Är man orolig för covid får man stanna hemma helt enkelt, men inte tvinga oss andra att anpassa oss efter deras sjuka spelregler.

Förväxla inte "dom andra här" med de regulatoriska myndigheter som bestämmer vad som ska stängas ned. Men du kanske har svårt att se klart så du kan rikta dit hat åt rätt håll.

Sverige är faktiskt inte särskilt nedstängt så vad är de ni vill öppna? Tala i så fall med Kurt-Steffe!

Jag tror nog att de som vill skydda sig faktiskt gör det, de stannar hemma använder munskydd håller avstånd från snoriga hostare etc.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in