Citat:
Ursprungligen postat av
Naknekejsaren
Han blir inte inbjuden längre i pk-finrummet kan jag lova dig. En man som fått status på att vara pk överlever inte i dagens Sverige att ens råka ut flr den mest uppenbara bedrägerskan som gpr att finna i lexikon.
Han kommer snarare att dra igång en debatt i räserfart om falska våldtäktsanklagelser vars behov inte skall underskattas. Det kommer bli nästa kulturkrigsfront. Fram tills nu har debatten pågått på undangömda forum bland okända män. Den som i offentligheten ens har magen att påstå att detta är ett fenomen blir stämplad som en genomvidrig sexist och påhejare av våldtäkter - troligen själv våldtäktsman, oskuld eller något annat okvädningsord feminister spyr ut när argumenten tryter. Där tystas den debatten innan den utvecklas till något vettigt.
Oppositionen mot samtyckeslagstiftningen var minimal. Det var få som uttalade sig då. Medialt är det karaktärssjälvmord att gå emot något som
låter bra. Annika Strandhäll försökte taffligt måla ut Sverigedemokraterna som motståndare till samtycke för att de hade röstat på ett annat sätt i riksdagen; sanningen är den att de röstade för en annan version med högre straff än det föreslagna - utöver det var allt annat som regeringens förslag. Exakt samma sak hände i USA när
PATRIOT Act infördes. Vem kan vara emot något sådant i USA, utan att veta om innehållet? De som kom med invändningar anklagades för att vara opatriotiska landsförrädare som spelade terroristerna i händerna - självklart är man en patriot under
frihetens förlovade fana! Namnet hjälpte knappast belackarna, då det
låter bra.
Skillnaden den här gången är att Lambertz är en känd och välmeriterad man med en metaforisk kombination av en automatkarbin och ett prickskyttegevär avsedd för ord. Alla hans magasin är fyllda med finkalibriga ord och har nu oljat sitt vapen med den nya erfarenheten av rättsväsendet som anklagad. Det kommer bli intressant att se.