2021-03-23, 19:30
  #1237
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SvenPP
Frågan är om några borgerliga partier vill ha med L i en regering.
Framtiden för L ligger nog att fortsätta vara stödhjul åt S. Något annat duger de inte till.

Det finns redan tre stödhjul under S-kärran. Det behövs inte ett fjärde.
Citera
2021-03-23, 19:33
  #1238
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Det finns i så fall ingen anledning för Sverige att se framtiden an med tillförsikt. Om Sabuni lyckas både bli kvar i Riksdagen och på något sätt komma i närheten av regeringsmakten, så är det en trojansk häst hon har fört in. När L väl finns inne, så kommer ånyo Westerberg- och Leissnerfalangen att börja sabotera det räddningsarbete som är helt nödvändigt för att Sverige inte skall gå under. Sådant vill dessa människor inte ägna sig åt.

De personer som du kallar för Westerberg- och Leissnerfalangen kommer sannolikt att lämna partiet om L återvänder till det borgerliga blocket. De kommer definitivt inte att sitta i en borgerlig regering som tolereras av SD.
Citera
2021-03-23, 20:00
  #1239
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Det finns redan tre stödhjul under S-kärran. Det behövs inte ett fjärde.

Ju fler desto bättre. Gärna med cirka 3% väljarstöd vardera.
Citera
2021-03-23, 20:16
  #1240
Medlem
Ohshit.Cuntwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SvenPP
Ju fler desto bättre. Gärna med cirka 3% väljarstöd vardera.

Helt sant. Synd att FI aldrig lyckades få så många stödröster från vänstern men hoppas att L lyckas med det även om det är mycket osannolikt.
Citera
2021-03-23, 20:52
  #1241
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Liberalernas partiledning har sagt att den sista budget de medverkar till är den i höst. Sedan tänker man lämna Jöken. Så kompletteringsbudgeten nästa vår får de rödgröna snickra ihop på egen hand.
Nej din efterblivna kuksugare.

Den budget som klubbas igenom i höst gäller fram till valet 2022. Vårändringsbudget är småsaker som jag är rätt säker på att Liberalerna kommer ha en röst i.

Hur man än vänder och vrider på det så är L med i jök till september 2022. Försök inte invagga folk något annat.
Citera
2021-03-23, 21:19
  #1242
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Yayoi
Det är ju just där problemet borde ligga för en liberal. Ur ett liberalt perspektiv kan inte invandringen vara den enda boven i dramat, men så ser det ut enligt SDs samhällsanalys.
Ja, och i princip enligt KD:s och M:s analys också. De drar åt det hållet. Så vad tänker L göra åt det?

Och vad tänker L göra åt att alla tre KD, M och SD är överens om principen att public service måste bantas och smalnas av?

Vill L vara med KD+M med SD som mer eller mindre officiell sponsor så måste de ju acceptera stora delar av det som de tre andra är överens om.

Och när alla tre är överens om mindre pengar till public service så blir det ju fånigt när L bara är rädda för SD. Särskilt som L och SD dessutom driver ett antal liknande frågor kring invandring och integration. Som språkkrav för medborgarskap, till exempel.
Citera
2021-03-23, 21:34
  #1243
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
De personer som du kallar för Westerberg- och Leissnerfalangen kommer sannolikt att lämna partiet om L återvänder till det borgerliga blocket. De kommer definitivt inte att sitta i en borgerlig regering som tolereras av SD.

Det har vi för det första inte sett ännu att alla gör, och för det andra så skulle det sannolikt medföra att partiet blir för litet för att komma över 4%, men bli kvar i ett antal kommuner och bedriva sin trojanska verksamhet därifrån, t ex i Stockholm.
Citera
2021-03-23, 22:15
  #1244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
DN har nu en artikel där den liberale "rådgivaren" Fredrik Jerlov argumenterar för att man ska ställa in helgens omröstning:

Rådgivare i Liberalerna: ”Fatta inget beslut på söndag, partiet pallar inte det”

På söndag klockan 16 är det meningen att de 91 ombuden på Liberalernas partiråd ska fatta beslut om partiets ställningstagande i regeringsfrågan.

Nu höjs interna röster om att voteringen bör ställas in.

– I den sekund vi börjar räkna huvuden har vi förlorat. Partiet pallar inte det. Oavsett vem som vinner slaget förlorar vi kriget, säger Fredrik Jerlov, mångårig rådgivare inom Liberalerna.


https://www.dn.se/sverige/radgivare-i-liberalerna-fatta-inget-beslut-pa-sondag-partiet-pallar-inte-det/

Detta är goda nyheter. Om DN vill att omröstningen ska ställas in betyder det att Sabunis linje förmodligen kommer att vinna. Det finns alltså all anledning för Sveriges liberaler att se framtiden an med tillförsikt.

Humor! Jag tror att inställd omröstning har hög sannolikhet! Men mest sannolikt är nog ändå Mauricio Rojas alternativ 1. Man kommer enas om något obegripligt, så att ingen sida går helt lottlös. Jämför uppgörelsen om ”Max 10 reaktorer på samma plats där det redan finns en reaktor, och bla bla bla”

Sabuni kommer vara partiledare nästa vecka också.
Citera
2021-03-23, 22:15
  #1245
Medlem
Postade i den andra tråden följande:

Följande klipp är från en intervju som gjordes igår med Sabuni:
https://www.di.se/ditv/ekonomistudio...budget-med-sd/
1:50 in "Nej, jag ser inte framför mig att vi förhandlar en budget tillsammans med Sverigedemokraterna på det sätt som Liberalerna förhandlar med Socialdemokraterna idag".
"Vi kommer inte att medverka till en regering som förhandlar budget med Sverigedemokraterna"

Hon säger sedan att det är upp till sammarbetspartierna om de går med på liberalernas krav. Sabuni hoppas alltså att M och KD ska lova L att de inte kommer att sammarbeta med SD. Hur en sådan regering ska kunna ta makten är en direkt gåta.

Ni som tror att Sabuni tänkt att ansluta till M, KD och SD är naiva. Hon vill bara ha moderata stödröster för att sedan lägga ner rösterna när det ska röstas i regeringsfrågan (alltså ge S fyra år till).
Citera
2021-03-23, 22:22
  #1246
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bankkonsulten
Postade i den andra tråden följande:

"Vi kommer inte att medverka till en regering som förhandlar budget med Sverigedemokraterna"

Om hon med det menar att L inte kommer släppa fram en regering som budgetförhandlar med SD, vad är det då hon har sagt i så fall? Vari finns hennes ”sväng”?

Har hon gjort partiet splittrat för ingenting?
Citera
2021-03-23, 23:04
  #1247
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nagellack
Eftersom ca 50% av liberalerna (L) inte inser hur omöjligt ett samarbete med SD kommer vara, hoppas jag att SD begriper det istället.

Åkesson har ju redan klargjort för Sabuni i direktsändning hur det ligger till så L bedriver ju en intern pseudodebatt om ett annat parti de inte kan påverka. Lite som om SD skulle diskutera internt om de skall gå med på att V budgetförhandlar med S.
Citera
2021-03-23, 23:09
  #1248
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ealdorman3
Om hon med det menar att L inte kommer släppa fram en regering som budgetförhandlar med SD, vad är det då hon har sagt i så fall? Vari finns hennes ”sväng”?

Har hon gjort partiet splittrat för ingenting?

Ja det är ju det inga i tråden utom de mest efterblivna libtardsen förstår.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in