Citat:
Ursprungligen postat av
minnesdu
Tack för ett sakligt inlägg.
Men alla som hoppade på var väl ändå lite överens om att de skulle bli något mer konservativare än dagens blaskor? Men ja, att ägarna gör klart två dagar efter lansering gör ju det hela väldigt märkligt. Var inte det som "stjärnorna" hoppade på.
Mmh.. Klurigt.
Tack för berömmet!
Det kan ju vara så att även "stjärnorna" överskattade hur mycket av deras världsbild kan bekräftas av en "agendafri" nyhetsvärdering. Verkligheten representeras nog bäst på den skala som DN och SVD (i dagstidningar) redan på var sitt håll avmarkerat, och alla försök att röra sig högerut från SVD kräver ganska uppenbar agendadrift, ofta av slaget som är oförenligt med dags- eller kvalitetspress. Man kan ha haft en rosenskimrande blick mot England och USA, men den synen är baserad på okunskap - även konservativa tidningar där (Times of London, WSJ) kritiseras för vänstervridenhet av Tinos lokala motsvarigheter. Telegraphs tidigare status som dagstidning/kvalitetspress har vattnats ner ordentligt efter att man kastade in hatten för Brexit, ett konservativt flagskeppsprojekt med extremt lite förankring i verkligheten.
Men man kan också varit medvetna om att man inte kommer utflankera SVD betydligt, men lockats av dels höga löner, dels möjligheten att komma ut från kammaren och faktiskt leda något. Här skulle man kunna komma in till ett kontor - i Stockholm! - och tjäna stora pengar på att skapa något nytt. Och aldrig kan de ha misstänkt att man skulle förväntas skapa drev kring SwebbTV eller publicera dravel i Lindbergs stil.