Citat:
Ursprungligen postat av
Meiji
Varför skulle man tvivla på hans vetenskapliga heder? Tino S är en beslutsam sanningssägare. Så om han anser, att ngn journalist på Bulletin gjort ett dåligt jobb, då verkar han anse, att detta omedelbart ska proklameras *offentligt* och explicit i klara verba... vilket ju skapar en del turbulens.
Exakt så. Klart ägarna ska få gå in och peta i allt redaktionellt material, speciellt i en startup. Bara fånig uråldrig journalistetik att inte låta ägarna inte får lägga sig i innehållet.
Tino är brutalt ärlig och många kan inte hantera det, det är osvenskt. Personligen gillar jag det dock, fram med det bara så man kan gå vidare sen.
De borde titta på Chang Frick som driver Nyheter Idag, om 10 år är han en tung maktspelare. Qviberg eller K. Hedin borde faktiskt överväga att investera i den tidningen.