Citat:
Ursprungligen postat av
Perlite
Bra val! Hela sovietfinlandseeds sortiment är bra. Jag gillade northen sun. De e en super early som jag nog vågar säga passar hela vårt land.
edit: seedheaven har freebies som man välja med varje order och som är riktigt feta för våra breddgrader. Pekutyphoon, dieselryder och korsning på dieselryder och rk 62. Pekutyphoon är en finsk early som klarar våra breddgrader utan problem. Den kan bli riktigt stor och blir klar i september.
Jag kan känna lukten från 10 plantor, från 7-8 meter och då är det buskar i mellan. Sen beror det på om det är vindstilla eller blåser. Om du funderar på balkong så tror jag du kanske borde skippa det. 1-2 små autos kanske går. Vågar inte säga säkert.
Lycka till!
Har själv aldrig odlat Pekutyphoon men valde att testa denna i år. Har du någon personlig erfarenhet av denna? kanske något hum av hur mycket man kan tänkas förvänta sig i skörd?
Förövrigt instämmer jag helt med det du skrev om soviet finland seeds. De är värkligen grymma!