Citat:
Ursprungligen postat av
57Emma
Begriper inte vad som är så svårt att förstå Fas 1 skulle gå till de sköraste och äldsta på boenden samt även vårdpersonal. Då har man alltså prioriterat vårdpersonal före de äldre.
Kan de inte tänka själva och ge våra äldre först och främst.
Har också läst flera inlägg av unga som gärna berättar om att de är vaccinerade.
Vad är det du inte förstår.
Man ger vaccin till vårdpersonal som främst arbetar med äldre och sköra för att man prioriterar de äldre.
Äldre och sköra rör sig inte så mycket i samhället så enda smittorisken är i princip vårdpersonalen samt andra på samma boende.
Att strunta i att vaccinera vårdpersonalen och BARA vaccinera äldre och sköra skulle förmodligen kosta mer liv då det skulle ta längre tid än att vaccinera vårdpersonalen och på så sätt skära av ingången för smittan till de äldre och sköra.
Citat:
Fas 1
I den första fasen, som inleddes i slutet av december 2020, vaccineras följande riskgrupper:
Personer som bor på särskilda boenden för äldre eller har hemtjänst enligt socialtjänstlagen.
Personal inom äldreomsorg, hälso- och sjukvård och övrig omsorgspersonal som arbetar nära dessa personer.
Nära hushållskontakter, dvs. vuxna som lever tillsammans med någon som tillhör den riskgrupp som nämns i den första punkten.