2021-03-17, 09:47
  #4321
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ZiggeZiggarett
Lambertz måste ju verkligen vara en naiv idiot som ger sig i lag med denna kvinnan.

Hon är serie-anmälare och Lambertz vet det och t o m försvarar henne.

Det är en kvinna man aldrig skall vistas ensam i ett rum med.

Det är bland annat därför Lambertz förtjänar att sitta där han sitter just nu.

Det är ett svek mot andra män att försvara sådana här idioter. Och ge dem tips om hur de kan sätta dit oskyldiga män för brott de ej har begått. Och särskilt vidrigt blir det om Lambertz dessutom gjorde detta för att vinna sympatier hos kvinnan och på det sättet få ligga med henne..

Sen har ju Lambertz hyllat även Cissi Wallin i media och redan där har han trampat snett.

Alla sådana här män som lismar för tokfeminister för egen vinnings skull förtjänar sin plats i helvetet.

Därtill förtjänar Lambertz en extra het plats därför att han även annars är en fullständig tok som aldrig erkänner misstag hur mycket man sen än pekar med hela handen.
Citera
2021-03-17, 09:48
  #4322
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av flicka
Stämmer.
Studerar juridik. Modell. Trassliga relationer.
Student, Modell och säkerligen en Eskorttjej, stämmer då även in på "krogprofilen" vilken tydligen gillade att ordna samt deltaga i sina sexfester.
__________________
Senast redigerad av LawNumberSix 2021-03-17 kl. 09:51.
Citera
2021-03-17, 09:49
  #4323
Medlem
Har EA jobbat som modell?
Citera
2021-03-17, 09:50
  #4324
Moderator
Mappings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Ang. MÄs historik:
Jag har tidigare uppfattat det som att MÄ anmält 2
män för våldtäkt, varav ett fall lett till en åtal mot henne själv för förtal.

Men i TV4 var LGWP mycket tydlig med att det var tre tidigare fall.
https://www.tv4play.se/program/nyhetsmorgon/13327880
Om detta stämmer är ju hela historien åtskilliga % än mer osannolik: kände GL till detta när han åtog sig att hjälpa henne med förtalsmålet? Och när han bjöd henne på jul-lunch med brännvin?

Sedan har vi åklagaren: vad har hon för stödbevisning som gör att hon häktar ett f.d. justitieråd som i så fall är nr. 4 listan av MÄs påstådda GM?

Det har i media nämnts att det ska ha funnits SMS-meddelanden som skulle ha stöttat åklagarens bevisning i någon utsträckning. Häktningsförhandlingen var ju ovanligt lång, så man kan väl gissa att det till dels berodde på presentation av bevis, eller stöd, som skulle tala till MÄs fördel.
Citera
2021-03-17, 09:51
  #4325
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LawNumberSix
En fundering, iom att Åklagaren häktar GL på sannolika skäl trots MÄs historia måste ju tyda på att hon har på fötterna, om Åklagaren bara vore galen skulle ju inte tingsrätten häktat honom?
Säg inte det, titta på hur det gick för Assange...
Citera
2021-03-17, 09:52
  #4326
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av SirDuke
Säg inte det, titta på hur det gick för Assange...
Inte insatt i det riktigt, men hade de kvinnorna verkligen liknade historik som denna tjej?
Citera
2021-03-17, 09:54
  #4327
Medlem
Gizurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mihailovic
Ja, vi får väl avvakta och se vad det är. Som du är inne på är det sannolikt inget av större bevisvärde. Möjligt att hon eller någon väninna har försökt få Lambertz att be om ursäkt eller på annat sätt känna sig ångerfull. Något han mycket väl kan ha varit, inte för att han har våldtagit henne utan för att det var ett dumt val att ha sex med henne.
Ja, det är väl det mest sannolika. Ibland kan sådant bevismaterial väga tungt, men då kanske främst om MGM i förhör påstår sig inte ha haft sex alls med personen men ändå har skickat sms eller meddelanden till BO där han utrycker skuld och ber om förlåtelse för det inträffade.

Om Lambertz i inspelat samtal efter händelsen ger en helt annan redogörelse av händelseförloppet än i polisförhör är det förstås belastande. Men kan möjligen försöka bortförklaras med att han bara ville trösta.
Citera
2021-03-17, 09:55
  #4328
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mihailovic
Det är nog troligen så att GL inte kände till något mer fall än det som medfört att hon åtalats för förtal.
Annars är ju han helt korkad om han hade sex med henne även om det var helt på hennes initiativ.

Stödbevisning, behövs ju inte mycket bevis alls för häktning även om åklagaren i det här fallet så här lång tid efter inte hade begärt en person som GL häktad om det inte fanns någon s k stödbevisning. Den är väl det vanliga, hon har berättat om övergreppet i närtid för en kompis, ev. något läkarintyg som visar på skador eller märken och tydligen någon ljudfil.

Bara det faktum om Lambertz inte har tagit reda på fakta talar ju om att han är en idiot.

Att börja försvara och ge råd till en tjej som är förtalsanmäld .. för att sen ligga med henne..

Klockorna har inte ringt. De har totalstannat i Lambertz skalle.
Citera
2021-03-17, 09:56
  #4329
Medlem
jugbandbluess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snyggastefittan
Det är till 100% E.A. Målnr B 4666-19, Stockholms tr

du skrev ju tidigare att du kände BO. är det denna dam du känner?

visst verkar hon trolig, men hon är inte den första som gör det i den här tråden.
Citera
2021-03-17, 09:57
  #4330
Medlem
fermions avatar
"Gubbar är äckliga och *fula* och skall avhålla sig från de vackra"
Egentligen, enligt rådande intersektionalitetsparadigm som de och samhället ju bekänner sig till, är ju detta ageism - och lika allvarligt som transfobi, sexism, rasism och ableism.
Men det är inte så viktigt när det tjänar ett gott syfte

För övrigt ger troliga BO E.A. starka borderlinevibbar. Lambertz har varit naiv!
__________________
Senast redigerad av fermion 2021-03-17 kl. 10:01.
Citera
2021-03-17, 09:59
  #4331
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LawNumberSix
Student, Modell och säkerligen en Eskorttjej, stämmer då även in på "krogprofilen" vilken tydligen gillade att ordna samt deltaga i sina sexfester.


Finns det vitt pulver med i bilden också då är den fullständig..
Citera
2021-03-17, 10:00
  #4332
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LawNumberSix
En fundering, iom att Åklagaren häktar GL på sannolika skäl trots MÄs historia måste ju tyda på att hon har på fötterna, om Åklagaren bara vore galen skulle ju inte tingsrätten häktat honom?

Njo, men det är nog trots allt inte bara en myt att det i detta land är ”lätt” att bli häktad men svårt att bli dömd.
Sen sitter troligen åklagaren på något mer än bara MÄs berättelse. Frågan är vad och hur starkt det kortet är när fallet går till huvudförhandling.
Om det nu blir så.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in