2021-03-16, 15:41
  #3733
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bendi
Vad allt helt plötsligt hamnade i annat ljus. Kvinnan kanske lider av någon sorts PTSD eller borderline- problematik, inte helt kul att hamna i klorna på en sådan. De har ingen respekt för lagarna eller vad det faktiskt innebär att anmäla någon. Ush

Som kille har man ju stött på rätt så störda "villiga" tjejer genom åren. Och har man en uns av magkänsla så kan man sortera bort dessa borderlinetjejerna i tid.
Citera
2021-03-16, 15:41
  #3734
Medlem
Bendis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Det här är inte åsikter utan objektiva belägg för att beviskraven är mycket lägre i våldtäktsmål än i andra mål som t.ex. olaga hot.

Det går inte att klassa detta som åsikter:
Resultatet av studien är häpnadsväckande. Bevisning som räckte för en fällande dom i mål om olaga hot i 18 procent av fallen, var tillräcklig i 90 procent för våldtäktsmålen. Risken att bli fälld i ett våldtäktsmål var alltså nästan lika stor som chansen att bli frikänd i ett mål om olaga hot, trots att bevisläget var detsamma.

https://www.dagensjuridik.se/debatt/risken-att-oskyldiga-falls-i-valdtaktsmal-inte-forsumbar/
Den där studien har blivit skarpt kritiserad av andra forskare pga bristfälligt empiriskt underlag, FYI
Citera
2021-03-16, 15:42
  #3735
Medlem
4:e gången hon anmäler våldtäkt? Lär man sig inte någon gång att undvika vissa snubbar som ger signaler om detta? En del tjejer går igenom livet utan att ens vara i närheten av detta medans andra trampar i varenda landmina som finns. Helt otroligt
Citera
2021-03-16, 15:42
  #3736
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Räkodlaren
Fan vad det är rörigt nu. Plötsligt stämmer ingenting med vad som sagts tidigare. Jul*a L*ndh som det verkar vara fråga om kopplat till Soran I stämmer inte i ålder, vete fasen om hon är juriststudent, och hon är knappast mongol heller.
/R
Här är målnumret på det som ska upp i rätten i april
https://www.domstol.se/nyheter/2019/11/huvudforhandling-i-mal-om-grovt-fortal/
Citera
2021-03-16, 15:43
  #3737
Medlem
kubuns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sotern
Tror ni han kommer gå fri från det här?
Att han är häktad på sannolika skäl är ju illavarslande för GL fast vi vet ju för lite för att dra några långtgående slutsatser. Nu har det väl hur som helst gått för långt för att BO ska kunna dra tillbaka sin anmälan och slippa rättsliga påföljder...eller?
Citera
2021-03-16, 15:45
  #3738
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gemsen
Alltid trott Göran gillat pojkar,har ett sånt utseende tycker jag.
Ja, jag hade inte blivit överraskad om man hade hört något i den riktningen.
Citera
2021-03-16, 15:45
  #3739
Medlem
NirvanAs avatar
Om BO varit full eller sov medan han knullade henne blir det väl med nuvarande lagstiftning automatiskt våldtäkt ?
Citera
2021-03-16, 15:45
  #3740
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bergsturk
Jag tror också på en borderlinebrud, som säkert gett sexuella inviter, men kanske sedan inte velat gå hela vägen -- eller gillrat en fälla, eller ångrat sig. Jag tror absolut GL om att kunna snedsexa lite, ska sägas.

Jag får vibbar av Cecilia Beckroth/Simmerud här (obs, det är inte hon alltså, men en liknande personlighet).

I vilket fall kommer FUPen bli intressant läsning. Fallet kan också tänkas generera en underhållande tokvänsterstrid. Och utan FUP kommer vi nog inte längre, så de närmaste tvåhundra sidorna som kommer skrivas är egentligen överflödiga -- tjejens namn behöver vi förstås inte få fram eftersom vi redan fått reda på betydligt viktigare saker om henne.

Nästan alla män har väl erfarenhet av att någon gång ha gett sig i lag med en sån där "STOP!/GO!"-borderlinebrud: "Knulla mig! Nej, låt bli! Jo, ta mig! Stopp, sluta!" När jag var yngre försökte jag i alla fall spruta i dem och sedan springa därifrån. Numera springer jag direkt så fort jag bara kan.

Att hon fortfarande, eller så pass sent i sitt liv (30 år) är student och inte har något givande arbete kan kanske tyda på något slags problem.
Citera
2021-03-16, 15:46
  #3741
Medlem
Sobofieds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NONVIOLONCE
Här är målnumret på det som ska upp i rätten i april
https://www.domstol.se/nyheter/2019/11/huvudforhandling-i-mal-om-grovt-fortal/

Citat:
Ursprungligen postat av NONVIOLONCE
här är målnumrethttps://www.domstol.se/nyheter/2019/11/huvudforhandling-i-mal-om-grovt-fortal/


Nej, det där är målet mot CW, som redan är avhandlat.
Citera
2021-03-16, 15:46
  #3742
Medlem
Ohshit.Cuntwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bendi
Den där studien har blivit skarpt kritiserad av andra forskare pga bristfälligt empiriskt underlag, FYI

Svårt att bortförklara de enorma skevheterna även om underlaget alltid kan göras större. Lyssna på advokat Sargon De Basso också:

https://www.youtube.com/watch?v=KXN0qMdb264&t=570s
Citera
2021-03-16, 15:46
  #3743
Medlem
Vintergrisens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Ok, en juriststudent i Lund har skrivit en debattartikel där han framför en liknande åsikt.

Duger den här bättre då kanske: https://svjt.se/svjt/2018/327 ?

Förvisso fortfarande en artikel men denna gång författad av en professor i juridik och en tingsnotarie, om man nu inte gillar debattartiklar skrivna av studenter.
Citera
2021-03-16, 15:47
  #3744
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sobofied
Nej, det där är målet mot CW, som redan är avhandlat.
aha skit också!!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in