Citat:
Ursprungligen postat av
Fröken_Sverige
De har sannolikt inte den förmågan att snappa upp vad andra tycker.
Samma diagnos...? Bara att han (eller HD) inte ens kan komma på tanken att försöka nå LW en enda gång. För syns skull. Om inte annat för sin egen skull? Men den typen av känslor verkar inte finnas i deras känslospektra alls.
Har du sett videon som SD skickade till LW när han tjatar om att han älskar henne? Hans ögon är fullständigt döda. Skrämmande man.
Alla normala människor hade (om man hade varit oskyldig), ropat högt och lågt om mordet i evigheter.
"Nu kräver vi att ni hittar mördaren/Mållgangänget! Vi vill inte vara otrygga i vårt hem!"
"Vi har barn och kräver att mördaren/Mållgangänget fångas, så att våra barn är trygga!"
Och mycket, mycket annat.
Men skedde det? Nope. Varken SD, HD - eller grannarna (mer än UW och hans barn i stort sett) - har sagt något sådant. För att alla VET.
#TeamÅsaHiding
Här hörs empatilösheten ordentligt: SD om varför han fnissat och skrattat i rättegången (ljudfil från TR)
https://vocaroo.com/18Ww0MjnjyC
1) Samma diagnos...?
- Kanske det. Jag är lite inne på det som (tror det var) notknapparen som lyfte. Att HD i så många år blivit hjärntvättad av SD. Även under perioder hon varit mycket skör, nyförlöst och medicinerad.
Till den grad att hans världsbild och verklighetsbild blivit hennes. Att HDs psykiska ohälsa är orsakad av eller kraftigt förstärkt av livet med en så pass störd och kontrollerande människa.
Det förklarar dock inte riktigt hennes kyla efter mordet, de glada selfiesarna med SD osv.
Vilken skräck och chock det måste varit för äldsta dottern om hon var vaken nog att inse vad hennes föräldrars beteende efter mordet pekar på...
2) Ja jag har sett den men det var länge sedan.
SDs oförmåga till empati framgår som du säger tydligt i ljudklippet du bifogade.
3) Jag har varit på en mordplats i jobbet, när kroppen fortfarande låg kvar. Även de mer utslagna och inte alltid så laglydiga av samhällets medborgare brukar reagera högaffektivt och få nån slags behov av att prata om det som hänt.
- Såvida det inte är "Biggan med hatten" som tiger som muren och tvättar "Skabb-Lasses" blodiga tröja... För Lasse är hennes Man med stort M. "Det är vi två mot världen Biggan!". Och Biggan vet också att hon ska passa sig när Lasse har den blicken... Han har ju lovat att sluta med tjacket och då kommer han bli snäll och allt kommer bli bra... Det har han lovat.
-Kanske mekanismerna inte är så mycket annorlunda hos medelklassiga, svenniga, skogslöpande, villaägarna HD och SD.
Det dysfunktionella beror på andra saker än droger, men det latenta våldet finns där.
Enligt en kurs om mäns våld mot kvinnor som jag läste på högskolan så kan man checka av väldigt många punkter i den klassiska våldsupptrappningen hos "män som är våldsamma i relationen" hos SD bara av att läsa domen och tråden. Knytnäven i väggen är ett steg. Strösselförhöret ett annat. Gaslightingen ett tredje (utan inbördes ordning (osv).
(EDIT. Särskrivning pga autocorrect)