Citat:
Ursprungligen postat av
Kajah
Stackars poppo. Tycker gott de förtjänar att hängas ut. Och det kan väl inte räknas som förtal när det är sant?
De som åtalats lär väl tyvärr dömas hårdare än grisarna som avrättade Eric.
Jo, som flera redan påtalat spelar det inte roll om det är sant eller ej när man kommer till förtal. Däremot tycker jag att polisen i det här fallet gjort sig förtjänt av grov kritik och jag tycker det här fallet tillsammans med andra tex knäböjande aktivistpolisen föranleder att utreda polisutbildningen. Har det med värdegrund att göra, har det med att man kvoterat in kvinnor och män som inte är lämpliga i yrket, har det med sänkt IQ-krav att göra? Det finns ytterligare tre fall som jag på rak arm tänker på.
https://www.youtube.com/watch?v=PlzI3lttcJ0
https://www.youtube.com/watch?v=q-9JMw6Vm5I
https://www.youtube.com/watch?v=9Xm3F0RvIEY
Citat:
Ursprungligen postat av
MrStreamer
Är polisen som tömde sitt magasin i panik fortfarande kvar ute på gatorna beväpnad?
När jag läste hennes egna ord just "tömde mitt magasin i panik" så höll jag på att trilla av stolen. När man sedan ser skottspridningen så blir man fan mörkrädd. Är det rimligt att dessa får gå beväpnade och använda vapen men hederliga sportskyttar som tränar varje vecka och som på sin höjd kör för fort någon gång vill man klämma åt.
https://www.svtstatic.se/image/wide/480/21929590/1555509981?format=auto
Citat:
Ursprungligen postat av
LostinDarkness
Ärligt talat, jag är till utseendet en neger. Men skulle någon ha riktat ett pistolliknande vapen mot mig så självklart hade man försökt försvara sig innan man har en kul i pannan. Ska man stå 2 sek och kolla hur stor utgångshålet är så är du fkn körd om det är äkta. Det här är inte ens relevant. Utan snarare varför personen i fråga har fått tag på ett pistolliknande föremål samt springa lös med det utomhus och skrämma slag i andra. FUCK THIS BULLSHT o då gillar jag röka braj tidigare och gillar inte den svaga snuten som ska gå på ett manipulerat spår !
Du verkar inte helt stabil, men i alla fall - inser du hur mycket du måste krama avtryckaren för att tömma ett magasin?
Jämför detta att tre poliser går fria efter de tömt sina vapen i en oskyldig utvecklingsstörd person. Tre kvinnliga poliser med befogenhet att hantera och använda vapen. Tre kvinnliga poliser som är utbildade att kunna hantera stressiga situationer. Tre kvinnliga poliser med rätt att använda dödligt våld.
Jämför det med tex den hjärtsjuke 70-årige mannen som fick besök av sin sambos två "barn" samt ytterligare en okänd som försökte bryta sig in källaringången. De två "barnen" var yrkeskriminella våldsamma narkotikamissbrukare, vältränade och i tjugoårsåldern. De hade besöksförbud hos mannen eftersom de hotat honom till livet tidigare. Den hjärtsjuke 70-åringen avlossar två skott och dödar båda två. Han slänger man gärna i fängelse.
Jämför också med mannen uppe i Dalarna som fick besök av en narkotikapåverkad våldsman som tidigare hotat honom och hans fru. I familjens hall blir det kamp om älgstudsaren som mannen försöker skydda sig och sin frun med. Den narkotikapåverkade håller i pipan och ett skott brinner av. Han slänger man gärna i fängelse.
De tre kvinnliga poliserna som borde vara rustade långt bättre att hantera stressiga situationer tömmer magasinet i panik och sprider skotten över ytan på gaveln på en ladugård. Här friar man. Helt sjukt.
Jag känner en polis som utbildar poliser i bland annat skytte och han berättar att flera poliser skjuter en gång om året - när det är prov. Kraven är helt löjligt låga och de har så lång tid på sig att det i princip är utan tidskrav. Mest pinsamma man hört är ju kvinnan som inte orkade krama av avtryckaren.
Citat:
Ursprungligen postat av
Knarkpojken
Eric Torell är Sveriges svar på George Floyd. Riktig viking var de lilla mongot Eric
Du är ju störd. Eric gjorde väl inte en fluga förnär?