Citat:
Ursprungligen postat av
Luxus
Du är med på att alla dör på ett eller annat sätt?
Väljer man att proppa i sig socker och fett samtidigt som man inte rör på sig (oaktat anledning) så kommer man antingen dö i hjärt/kärlsjukdom, diabetes, covid eller nåt annat otrevligt. Och gör man inte det så dör man av något annat.
Det ökar risken att dö tidigare, men man kanske har högre livskvalite fram till dess än stackarn som suttit å sugit på en pinjenöt halva livet å sen blir påkörd av en buss.
Hursom är det knappast allmänhetens ansvar att du sitter å trycker onyttigheter.
Förstod du mitt inägg över huvud taget?
Nej det är inte myndigheterna som bestämmer om du röker, äter eller super ihjäl dig och det är bra. Men när vi får ett smittsamt virus då tycker egoisterna helt plötsligt att myndigheterna ska få göra precis vad som helst utan hänsyn till om det i slutändan kanske dör fler av restriktionerna.
"Det skiter JAG i bara JAG och min familj inte blir sjuka"
Jag tycker vi har skött detta bra i Sverige (ensam om det här tror jag) vi har försökt tänkt på alla aspekter i pandemin.
Våran strategi resulterade 2020 i en förhållandevis låg överdödlighet, ekonomiskt bland dom bästa, liten ökning av statskulden, minst påverkan på utbildning för barnen osv.